Hayvan Sevgisinin İnsanlar Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri Nelerdir

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Temmuz 2013 başlatılmıştır.


 1. Hayvan Sevgisinin İnsanlar Üzerindeki Olumlu Olumsuz Etkileri Nelerdir

  Eskilerin sıklıkla kullandığı bir söz vardı “Çocuk evin neşesidir” derlerdi. Zaman değiştikçe bu söz artık günümüzde bu kelimeyi hayvan seven kişiler içinde rahatlıkla söyleyebiliriz. En Son yıllarda Bilim insanları yaptıkları birçok farklı çalışmada, sürekli hayvan sevgisinin insanın yaşamını pozitif yönde değiştirdiğini ve geliştirdiğini görmüşlerdir.
  Özellikle ruhsal sorun, tedirginlik, huzursuzluk durumlarında hayvanların çok faydalı ve iyileştirici etkileri kesin olarak bulunmuştur. iyileştirme edici etkiden kesin olarak söz edebiliriz.

  Çok zor ruhsal rahatsızlıklarda yine hayvanların iyileştirme edici, bireyin yalnızlığını paylaşıcı, kendine güvenini ve sevgisini pozitif yönde geliştirici tesiri gözlenmiştir. Bu etki çok güçlü bir kuvvet olarak gözlenebilmektedir. Şu Şekilde bir bilgi bilim çevrelerince desteklenmektedir. Nörotik (hafif) rahatsızlıklarda kedi, psikotik (zor) rahatsızlıklarda köpek bireyin yaşama uyumunda gösterişli olmaktadır.
  Zeka özürlü çocuklarla çalışanlar bu çocukların eğitiminde hayvanları kullanmaktadırlar. Bu çalışmalar çok çok başarılı sonuçlar vermektedir. Mesela atlar ve yunuslar bu konuda gösterişli olarak kullanılmaktadır.
  Bir öbür alan ise hayata uyum sorunlarında; yaşlılık depresyonunda hayvanlar kişiyi yaşama döndürmekte, insanlarla ilişkilerini ve yaşama bakış açılarını pozitif yönde etkilemektedir.