Hayvancılığı Geliştirmek İçin Neler Yapmalıyız

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Hayvancılığı Geliştirmek İçin Neler Yapılır

  1. Hayvan Soyları İyileştirilmeli (Islah edilmeli): Yerli ırklar et-süt verimi yüksek olan ırklarla melezleştirilmeli veya iyi cins hayvan ithal ederek sayısını artırmalıyız. İyi cins hayvan yetiştirmek amacıyla Cumhuriyetin ilk yıllarında çalışmalar başlatılmıştır. İyi cins hayvan yetiştiren çiftliklere hara denir. Örnek: Bursa-Karacabey, Eskişehir-Çifteler.
  2. Mera Hayvancılığı Yerine Ahır Hayvancılığı Geliştirilmeli: Mera hayvancılığı otlaklarda yapılan hayvancılık şeklidir. Masrafsızdır. Ancak verim düşüktür. Bundan dolayı yem kullanımı fazla olan , fakat verimi yüksek olan ahır hayvancılığına önem verilmelidir.
  3. Otlaklar Korunmalı: Otlaklarımız tarımda makinalaşma ile sürekli olarak daralmaktadır. Ayrıca otlaklarda aşırı otlatma sonucu otlaklar bozulmaktadır. Bu olumsuzluklar sonucunda hayvanlarımız yeterince beslenememektedir. Hayvancılığı geliştirmek için bu olumsuz durumlar önlenmeli.
  4. Yem üretimi artırılmalı: Meraların yetersiz olması yem bitkilerine olan talebi arttırır. Ayrıca yem fabrikalarında üretilen suni yemlere de olan talep artmaktadır.
  5. Erken kesim önlenmeli (süt kuzu-süt dana): Bölgelerde yetiştirilen hayvanlar kışın yem ihtiyacını karşılamak için yeni doğan hayvanları satmakta onlardan elde edilen parayla da diğerlerine bakılmaktadır. Erken kesim deri ve et açısından ülke ekonomisine olumsuz etki yapar.
  6. Salgın hastalıklarla mücadele edilmeli
  7. Çiftçi eğitilmeli ve kredi desteği sağlanmalı.
  NOT: Türkiye’de genelde mera hayvancılığı gelişmiştir. Bundan dolayı hayvancılımızın coğrafi dağılışında daha çok iklim etkilidir. Ayrıca et ve süt üretimi de iklimin etkisi altındadır.