Hayvanlarda Üreme Büyüme Ve Gelişme

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Hayvanlarda Üreme Büyüme Ve Gelişme

  Hayvanlarda üreme büyüme ve gelişme: Her canlı gibi hayvanlarda doğar büyür gelişir ve ölürler. Her hayvanın üremesi ve gelişmesi farklıdır. Gelişme çağındaki her hayvanın gelişmesi farklıdır.

  Hayvanlarda üreme:
  Hayvanların genelinde soylarının devamı için dişilerin ve erkeklerin çiftleşmesi gerekir. Çifleşme ile üreme hücreleri birleşir ve üreme meydana gelir. Hayvanların türlerine göre üreme ile meydana gelen yumurtlama değisebilir. Bazı hayvanlarda dünyaya gelme bir ayda gerçekleşirken bazılarında ise bu durum iki sene sonunda olur. Balıklardaki üreme diğer hayvanlarınkinden biraz farklıdır. Balıklarda dişiler yumurtalarını suya bırakır. Erkek balıkta yumurtaların üzerine spermlerini bırakır ve bu şekilde çiftleşme meydana gelir. Kurbağalardaki üreme sistemi de balıklardaki ile aynıdır. Büyümeve gelişme bütün canlılar için aynıdır. Ancak üreme canlılar arasında değişiklik gösterir. Her hayvan türünün soyundaki devam için üremesinin mutlaka olması gerekir. Üreme olması için kendi aralarında çiftleşmeleri gerekir.

  Hayvanlarda büyüme:
  Her canlı üremeden sonra mutlaka büyür ve hayatına devam eder. Üreyen bütün hayvanların yavrularını anne ve babaları korur. Doğan yavrular daha küçük olduğu için kendilerini koruyamazlar. Bu yüzden anne ve babalarının korumasına ihtiyaçları vardır. Hayvanlar büyüme döneminde mutlaka beslenmeli ve güçlenmelidir. Yemek yemeyen hayvanlar büyüyemez ve zayıf kalırlar. Bu durumda büyüme çağındaki hayvanların yaşamı sona erer. Daha büyüme çağları tamamlanamadan ölürler. Bu yüzden hayvanlarda büyüme çağları döneminde mutlaka dikkat edilmelidir.

  Hayvanlarda gelişme:
  Her canlı gibi hayvanlarda doğar, büyür ve gelişimini tamamladıktan sonra ölürler. Hayvanların doğumdan sonra bakımlarının yapılması ve beslenmelerine dikkat edilmesi gerekir, Yeni doğan canlılar korumasız ve tecrübesiz olurlar. Anne ve babalarının korumasına, beslemesine ve büyütmesine ihtiyaç duyarlar. Gelişme çağındaki hayvanların beslenmesi çok önemlidir. Annelerinin ve babalarının mutlaka onları düzenli beslemesi ve yetiştirmesi gerekir. Hayvanlarda gelişme hayvanın türüne göre değişir. Bazı hayvanların yavruları hemen gelişip büyürken bazılarınında yavruları geç gelişir ve büyür. Genel olarak hayvanlardaki üreme büyüme ve gelişme aynıdır. Ve insanlarınkine üreme büyüme ve gelişmeye benzer.