Helal Kazanç Hakkında Hadis

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 4 Mart 2013 başlatılmıştır.

  1. Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan ticarette dürüstlük konusu müslümanların çok üzerinde durduğu ahlaki bir konudur. Peygamber Efendimizin "Bizi aldatan bizden değildir" hadisi şerifi islami açıdan taşıdığı öneme işaret etmektedir. İnsanların sözlerinin herşeye kefil ve bedel olduğu dönemlerde ticaret çok daha kolay, bereketli ve karlı oluyordu. Şimdilerde yazılı senetler, çek yaprakları ve ipotekler bile bazen fayda getirmiyor. Birde ticaret kanunlarının açığını kullandılarmı emeğiniz boşa gidecek demektir.

    İslami ahlak taşıyan her müslüman Cenabı Allah'ın sevgi ve rızasını kazanmak için geçici dünya menfaatine aldanmamalıdır. Cenabı Allah'ın rızası ve ahretteki nimetleri dünyada ki hiçbir kıymet ile değiştirilecek ölçüde değildir. Ancak bunu uhrevi şuura sahip akıl sahipleri anlayabilir. Yoksa aklını dumura uğratmış, nefsinin kölesi olmuş, dünya malını amacına oturtmuş kimsler bunu anlayamazlar ve ahmaklık olarak görürler. Cenabı Allah Nisa suresi 29. ayeti kerimesinde; "Ey iman edenler. Aranızda karşılıklı rızaya dayanan ticaret olmasının dışında, mallarınızı, aranızda batıl sebeplerle yani meşru olmayan yollarla, haksız sebeplerle yemeyin ve kendinizi öldürmeyin" buyurmaktadır.

    Ayrıca bu hadisi şerfite Cenabı Rasul, çalışkan üretken olmayı teşvik etmektedir. Tembellik ve atalet islami bir ahlak ve yaşam tarzı değildir. Müslüman aksiyon adamı, üretken, çalşıkan ve faydalı işler peşindedir. Kendisi ve insanlığın yararına olan şeyleri herzaman destekler ve uygular. Bunuda yalnızca Cenabı Allah'ın rızasını kazanmak için yapar. Ne kimseden övgü bekler, nede yaptıklarından ötürü kınanmaktan korkar. Nihayet Cenabı Allah'ın rızası onun için herşeyden üstündür. Karşılığını ahretten bekler. Bu ahlakı ile tüm insanlara örnek olarak dinini temsil etmiş olur. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde "Kişi, kendi el emeğinden daha temiz ve daha helal bir rızık kazanmamıştır. Kişinin çoluk çocuğuna, hizmetçisine ve bakımıyla yükümlü olduğu kimselere yaptığı meşru harcama ise bir sadakadır" buyurmaktadır. Helal lokma ile dünyaya gelmiş ve yetişmiş bir bedene şeytan hükmedemez.
    [​IMG]
    yavuz yıldırım@webokur.net