Hepatit C Nasıl Tedavi Edilir?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 30 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Hepatit C Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

  Hepatit C Nasıl Önlenir?

  Bugüne kadar 2 milyar insan Hepatit B virüsü ile enfekte oldu. 350-400 milyon kişi virüse bağlı kronik Hepatit B ile yaşamını sürdürüyor. Yılda 500 bin - 1 milyon 200 bin kişi ise kronik Hepatit B nedeni ile hayatını kaybediyor.Türkiye' de 3-4 milyon kişi Hepatit B ve yaklaşık 600 bin kişi Hepatit C ile yaşıyor. Hepatit B aşı ile önlenebiliyor, Hepatit C ise tedavi edilebiliyor.

  Kronik hepatit C'nin tedavisi

  Akut hastalığın genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmadan iyileşmesi beklenir. Yatak istirahati şart değilse de hastanın kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Şiddetli kusma nedeni ile ağızdan besin alınamıyorsa damar yolu ile beslenme gereklidir.
  Karaciğere ters etki yapabilecek ilaçlardan kaçınılmalıdır. Safra asitlerine bağlı şiddetli kaşıntı için özel bir takım ilaçlar kullanılabilir.
  Kronik Hepatit C tedavisinin başlıca iki amacı vardır:

  1- Karaciğer hasarını ve siroz gelişimini engellemek
  2-Virüsü ortadan kaldırmak

  Günümüzde kronik Hepatit C'nin dünyaca kabul edilmiş tedavi şekli interferon alfa ve ribavirin'in birlikte kullanımıdır. Ribavirin interferon alfa ile birlikte kullanıldığında tedavi başarısını arttıran antiviral bir ilaçtır. Ribavirin dozu kiloya göre ayarlanır ve ilaç ağız yolu ile alınır.

  Interferon-alfa, vücudumuzun grip gibi viral enfeksiyonlara karşı kendini korumak için ürettiği protein yapıda bir maddedir. Hepatit B ve Hepatit C gibi viral infeksiyonlara karşı korunmamıza yardımcı olur.
  Interferon-alfa'nın ayrıca kanser hücrelerinin artmasını engelleyici, bağışıklık sistemini düzenleyici etkileri de vardır. Interferon-alfa tedavisi Hepatit B ve Hepatit C gibi viral infeksiyonlar ile lösemi, lenfoma gibi bazı kanserlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

  Interferon-alfa, cilt altı dokuya enjekte edilir. Kullanıma hazır şırıngalar genellikle haftada 3 kez uygulanır. Yeni kuşak uzun etkili peg-interferonlar haftada 1 kez uygulanacaktır. Enjeksiyon hergün aynı zamanda yapılmalıdır. Enjeksiyon için en uygun yerler, karnın üst bölgesi ile bacakların üst kısımlarıdır.
  Interferon tedavisi alıyorsanız her kullanımdan önce, ilacınızın son kullanma tarihini kontrol ediniz. Kullanıma hazır şırınga üzerindeki son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçları kullanmayınız. Tavsiye edilen dozu kontrol ediniz.Enjektör içindeki sıvıda renk değişikliği, partikül veya bulanıklık olmamasına dikkat ediniz.
  Çoğu kişi kendi kendine enjeksiyon yapmayı öğrenebilir. Kendi kendinize enjeksiyon yapabilmeyi öğrenmek için doktor veya hemşirenizden yardım isteyin.

  Kullanılmış şırıngaların imha edilmesi önemlidir. Kullanılmış şırıngaları hiçbir zaman olduğu gibi çöpe atmayınız. Tekrar kullanımını önlemek üzere şırınganın iğne kısmını büküp kırınız.

  Beslenme ve Günlük Yaşam

  Eğer taşıyıcı iseniz alkol tüketimini kısıtlamanız gereklidir. Sağlıklı bir beslenme rejimi dışında Hepatit C hastalarının ekstra bir diyet yapması şart değildir. Ancak eğer siroz gelişimi varsa sıvı birikimini engellemek için doktorunuz düşük tuz diyetini önerebilir.

  Hepatit C'li hastalara karaciğeri rahatlatacak yüksek kalorili bir diyet önerilir. Geç saatlerde bulantıya neden olabileceğinden, enerji verici besinlerin sabah öğününde alınması tavsiye edilmektedir.
  Eğer çok şiddetli kusmalar oluyorsa ve ağızdan besin alınamıyorsa damar yolu ile beslenme gereklidir.
  Hepatit C hastaları, enfeksiyonu yakınlarına bulaştırabilecekleri endişesini taşırlar. Taşıyıcı, veya kronik enfeksiyonu olan hastaların, yakın temasta oldukları kişilere bu enfeksiyonu geçirme olasılıkları vardır. Hepatit C'nin aşısı yoktur. Bu nedenle Hepatit C virüsü taşıyanların ve onlar ile yakın teması olan eş, çocuk ve diğer kişilerin son derece dikkatli olması gerekmektedir.
  (Alıntı)