Her hastalığın bir ilacı vardır

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Her hastalığın bir ilacı var.

  Cenab-ı Hak bu hilkat aleminde her hastalık için bir ilaç, bir tedavi yaratmıştır. Yeter ki bu ilaç ve çare çalışılıp elde edilsin. Nitekim bazı hastalıkların ilaçları önceden elde edilmiş, bazı hastalıkların ilaçları ise gün geçtikçe yeni yeni keşfedilmektedir.
  Bu hadis-i şerif, bizleri tıp alanında çalışmaya ve araştırmaya sevkettiği gibi hastalanınca da tedaviye başvurmamızı tavsiye etmektedir.

  Aslında ilaç, tedavi vb. yöntemler birer sebeptir. Unutmamalıyız ki bizler şifamızı yine Cenab-ı Hak'tan bilecek, O'na şükredeceğiz.
  Çünkü O şifayı yaratmak istemezse hiçbir şeyin tesiri olmaz.

  Bilindiği üzere Hak Teala, bu kainatın nizam ve intizamını bir hikmet gereği birtakım fıtrat kanunlarına bağlamıştır. Bu kanunlara şer'i lisanda ''sünnet-i ilahiyye'', '' adat-ı sübhaniyye'' denir. Bunları insanlar değiştiremezler. Mesela insanların hayatı hakkında bir adetullah vardır. Adetullaha göre insanların selameti, saadetleri kendilerinin çalışmalarına bağlıdır. Kur'an'da,

  ''İnsan için ancak çalıştığı vardır''
  (Necm 53/39) buyrulmuştur.
  Buna göre insan çalışırsa, çalışmasının mahsulü olan servetini güzelce idare ederse ihtiyaçtan kurtulur, hem kendisi hem ailesi rahat eder hem de mensubu olduğu topluma hizmet etmiş olur. Şayet çalışmaz da eline geçen serveti boş yere savurursa mahrumiyetler içinde kalır, ihtiyaçtan gözünü açamaz. İlahi sünnet bu şekildedir. Buna göre insanların hayatlarını muhafaza ve sıhhatlerini idame edebilmeleri için birtakım şartlar vardır. Sağlığı koruma kaidelerine riayet etmeleri, hasta olunca tedaviye başvurmaları bu türdendir.

  Bizleri yaşatan, bizlere sıhhat ve afiyet veren ancak Allah Teala'dır. Fakat bu konuda bir adet-i sübhaniyye vardır. O da çoğunlukla, sağlıklı halin devam ettirilmesinin, hıfzıssıhha (sağlığı koruma) kaidelerine uymakla mümkün olması ve hastalıktan şifa bulmanın da tedavi sebebiyle meydana gelmesidir.

  Bütün bunlar ilahi sünnetten başka bir şey değildir. Bizim vazifemiz de bunlara riayettir. Biz böyle durumlarda adet-i ilahiyyeye uyarız. Bununla beraber sıhhat ve selametimizi ilahi merhametten, kudret-i sübhaniyyeden bekleriz.

  Hadis: Her hastalığın bir ilacı vardır. Bir hastalığa, o hastalığın ilacı rastlayınca o hastalık Allah'ın izniyle yok olur.