''Her Nefis Ölümü Tadacaktır '' Ayetinin Açıklaması

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  ''Her nefis ölümü tadacaktır...'' (Al-i İmran Suresi, 185. ayet).


  İnsanlık tarihi boyunca ölüm gerçeği, bütün insanları meşgul etmiş bir konudur. Bu sebeple ölüm ve ölüm ötesi hayatla başta felsefe, tıp, psikoloji, kelam gibi birçok disiplin ilgilenmiştir. İslam inancına göre ölüm, insan ve canlıların ölçülü ve belli olan hayat müddetlerinin sona ermesi, başka bir ifade ile ruhun bedenden ayrılmasıdır.
  Ruh bedenden ayrıldıktan sonra, ölüm meydana gelir. Ölümle birlikte, bedendeki organların fonksiyonu son bulur. Dokulardan hayat ve canlılık veren ruh ayrıldığı için vücut bir et yığını haline gelir, canlılık kalmaz. Tıp açısından ölüm ise, bir daha geri dönmemek üzere, beynin fonksiyonlarını yitirmesi olarak tanımlanır.

  ''Her nefis ölümü tadacaktır'' ayeti tefsir edilirken, bedenin fani, ruhun baki olduğuna da dikkat çekilmektedir. Çünkü bir şeyi tadanın onu tadarken var olması gerekmektedir. Sonuç olarak bütün ruhların ölümü tadacaklarını ihtar eden bu ayet, bir açıdan insanı insan yapan unsurun, insanın bedeni değil ruhu olduğu gerçeğinin vurgulanmasıdır. Böylece ölen, yani fonksiyonunu icra edemez hale gelen bedendir, webokur.net ruh ise devamlıdır, bakidir ve ölümü tadandır. Zaten ölüm denilen şey ruhun bedenden ayrılması, mekan yenilemesi, hayat görevini bitirmesi ve bakî olan bir hayatın başlangıcından başka bir şey değildir.