Heyelanın zararları nelerdir kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 4 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Heyelanın zararları nelerdir

  Ülkemizde görülen önemli bir toprak kayması türüdür. Heyelan en çok hangi bölgede görülür? Özellikle karadeniz bölgesinde görülür. Bu bölgede görülmesinin nedeni Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir fazla yağış alması Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir toprak yapısının killi olmasıdir. Ülkemizde heyelanlar en çok ilkbaharda görülür. Bunun nedeni ise Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir kışın yağan karların Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir baharın gelişi ile birlikte erimesi ve toprağın suya doyma noktasını aşmasıdır. Peki heyelan nedir? Bir yer göçmesidir. Toprak tabakalarının ve taşların yamaç aşağı kaymasıdır. Heyelan nasıl oluşur? Bazen küçük parçalar bazen de oldukça büyük kütleler heyelan sonucu kayabilir. Heyelandan korunma yolları mevcuttur ancak heyelanı önlemek erozyonu önlemek kadar kolay olmayabilir.

  HEYELANA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER
  - Heyelanın etki göstereceği bilinen yerler Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir yerleşim alanı olarak kullanılmamalıdır.
  - Yamaçların doğal yapısı bozulmamalıdır.
  - Yamaçlara çeşitli kanallar açarak Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir toprağın haddinden fazla su alması engellenmelidir.
  - Heyelan görülmüş veya görülmesi muhtemel olan yerlerde kazı Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir eşme v.b çalışmalar yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Heyalan olması beklenen yerlerin yamaç eteklerine Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir istinat duvarı denilen duvarlar yerleştirilmelidir.
  - Toprak örtüsü dikkatle korunmalıdır.

  HEYELANIN NEDENLERİ - SEBEPLERİ
  - Eğim
  - Yağış
  - Kaya ve toprak türü (özellikle killi topraklar)
  - Toprak tabakasının eğim yönünde olması
  - Yerçekimi
  - Çeşitli doğal afetler
  - İnsanların doğaya verdikleri zararlar
  - Çeşitli inşaat faaliyetleri (yol Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir tünel Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir baraj inşaatları vb.)

  HEYELAN ZARARLARI
  Heyelanın zararları düşünüldüğünden daha fazladır. Örnek vermek gerekirse Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir geçtiğimiz yıllarda Trabzon'da 64 Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir Isparta'da 74 kişi hayatını kaybetmiştir. Doğa açısından değerlendirilebilecek bir örnek ise Tortum Çayı civarında meydana gelen heyelan Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir bu çayın önünü kapatmış çayı göle çevirmiş yani Tortum Çayı Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir Tortum Gölü haline gelmiştir. Yine Trabzon Sera Gölü oluşumu da aynı nedenle Heyelan İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir heyelandan dolayıdır.