Hicret nedir hicretin sonuçları nelerdir

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Mira tarafından 30 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici


  Hicret nedir sebep ve sonuçları nelerdir?

  Hicret Nedir kısaca

  Hicret Bir yerden ayrı bir yere göç etmektîr.Bu göç dünyevî bir amaç için değil de, Yüce Allah’ın emri gereği olunca, Allah Azze ve Celle’nin emrine itaat edilmiş olur. Cenab-ı Hakk'ın emrini yerine getirmek ibâdettîr.

  Hicretin Sebepleri nelerdir?

  Mekkelilerîn Müslümanlara karşı zorbalıklarını artırmaları ve İslâmiyet’in Mekke’de yaşanamaz duruma gelmesi,Hz- Muhammed Aleyhi salatu vesselam İslâmiyet’i değişik yerlere yaymak istemesi.

  Hicretin sonuçları nelerdir?


  Müslümanlar, Mekkelîler Karşısında siyasi bir güç haline geldiler.Hicretten sonra Medine'de Elli üç maddelik bir anayasa hazırlayan Hz. Muhammed, bu anayasa ile Medine'deki Müslüman, putperest ve Yahudiler arasındaki ilişkileri düzenledi. Bu anayasayla İslâm devletinin temelleri atıldı.İslâm dinînin yayılması sağlandı.Hîcret olayı, Hîcri takvimin başlangıcı olarak kabul edildî.

  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem, islâmiyetin yayılması için Mekke ve çevredeki diğer şehirlerle (Taif, Hayber, Tebük, Yemen) mücadeleye başladı.Önce Şâm-Mekke tîcaret yolunun denetimini sağlamak ayrıca Mekke'den Medîne'ye göç eden muhacîrlerin mallarının zararlarını karşılamak için Mekke'lilere Bedîr, daha sonra Uhûd ve Hendek savaşlarını yaptı.Yıllık hac için Mekke'ye 628 yılında giderken, Mekkelîler ile Hûdeybiye Barışı'nı yaptı.
   
  Son düzenleme: 30 Mart 2014