Hıdrellez Dilekleri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 1 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Hıdırellezde nasıl dilek dilenir?

    Hıdrellez ya da diğer adıyla Hızır Günü, Hızır ve İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gündür. 5 Mayısı 6 mayısa bağlayan akşam Hıdrellezdir. 5 mayıs akşamı gül dallarına paralar asılır veya açık cüzdan bırakılır. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri toplanır. Evdeki her kişi için yedi fasulye ya da yedi nohut ekilir, gelebilecek kötülüklerin bunlara gelmesi dilenir. Anadolu'nun birçok yöresinde 5 Mayıs gecesi, kapının önüne süt dolu bir tas konur ve eğer bu süt yoğurda dönüşürse evin bereketinin artacağına, evdekilerin şansının açılacağına inanılır. Yalnız, uğurun bozulmaması için kimsenin bu konuda birbirine soru sormaması gerekir.
    Evlenmekte gecikmiş olanlar o gece başlarının üzerinde kilit açtırırlar. Evlenmek isteyen kızlar gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa evlenecekleri kişiyi düşlerinde göreceklerine inanılır. Aynı amaçla tuzlu yiyecekler yiyip su içmeden yatmak gelenektendir.
    Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır'ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdelaya bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.