Hidrojen Bağı Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Hidrojen Bağı

  Hidrojen Bağı, Bir molekülde bulunan flor, oksijen yada azot gibi elektronegatif yüklü bir atoma bağlı olarak bulunan hidrojenin bir kısmı artı yük ile yüklü olması sonucunda ve yine aynı yada başka bir molekülde bulunan elektronegatif atomla birlikte yapmış olduğu kuvvetli bağa hidrojen bağı denir. Van der waals kuvvetinden güçlü bir yapıya sahip olan hidrojen bağı güçlü olmasına rağmen yinede iyonik bağ, tüpik hidrojen bağı ve kovalent bağdan biraz daha güçsüzdür. Hidrojen bağı proteinler ve nükleik asitler gibi makro moleküller içerisinde yer alan ve aynı molekülün 2 parçası arasında bulunmaktadır. Hidrojen bağının adı bir bağın hidrojen atomunu kapsadığından dolayı hidrojen bağı adını almıştır hidrojen bağı genelde bağ hidrojenin oksijen, hidrojen ve azotun flor gibi elektro negatif oranı oldukça yüksek olan atomlarla yapmış olduğu kuvvetli bir etkileşim türü olmaktadır. Fakat hidrojen bağı atomu birbirinden farklı iki ayrı atom arasında kullanılıyor olması ise bu kullanılan iki ayrı molekül arasında bulunan bir zayıflıktan oluşan bir durumdur.

  Çoğu zamanda hidrojen bağı oksijen yada azot gibi negatif yüklü atomlar ile başka bir negatif yükte olan atomlara kovalent bağ olarak göstermesi sonucunda hidrojen atomlar ile aralarında bir bağ oluşmaktadır. Diğer birkaç çeşit bağ türüne göre daha kuvvetli olan hidrojen bağı özellikle de Van der Waals bağından bile daha güçlüdür. Moleküller içinde en güçlü etkileşimi olanı ise maddenin kaynama noktasıdır. Yalnızca H atomuyla oluşabilen hidrojen bağı bir atom türüdür. Bunun sebebi ise iç kabukta bulunan elektronları atom çekirdeğini örtmesinden kaynaklanmaktadır. H atomu bağları başka çelim kuvvetleri içinde en kuvvetli olanıdır.

  Biyolojik olarak hidrojen bağı: Hidrojen ortak bir şekilde kullanılabilen iki molekül arasındaki en zayıf bağ durumundadır. Bu bağlar ise protein ve nükleik asit yapısı da oldukça önemlidir.

  Kimyasal olarak hidrojen bağı:
  Hidrojen F, O, N gibi elektron sayısı oldukça büyük olan atomlar yardımı ile meydana geldiğinde bileşik ve sıvılarında molekülleri bir arada tutan bağlara denir.