Hidrojen Peroksit Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici  Hidrojen Peroksit

  Hidrojen peroksit, Formülü H2O2 olan kimyasal olacak kararlı yoğunluklu sıvı. Özelliği hidrojen peroksit renksiz ve kokusuz bir sıvı yapısına sahiptir. Suda çözülebilir özelliğine sahip tir. Alkol de çözülme ihtimali oldukça yüksektir. Suya oksijen verir ve üzerine bozulup saf hidrojen peroksit 1 atmosfere basınç uygulanır. Saf hidrojen peroksit bozulur. Mesela metallere benzeyen az birer kararlık gösteren sodyumlar pirolar fosfat gibi maddelerde durdurabilirler.Hidrojen peroksitler ortalamaya göre bağlı olarak indirgenler ve yükseltgenler özelliklerine sahiptirler. Oksijenli suyu dezenfete olan ağartıcı özelliğine sahiptir. Hidrojen peroksit daha yaygınlaşmış bilinenler adıyla bilinir. oksijenli suyu evinizde pek çok yerlerde kullanabilirsiniz. Ancak aşırı kullanmalarda zararlar verebilir o yüzden az bir miktar kullanmaları daha faydalıdır.

  Yaraları temizleme: Evlerde okullarda ve pek çok klinikler oksijenli sular ufak yaralanmalara faydalıdır. Yaralanmalarda küçük bir pamuğa bastırıp yaranın üstüne hafifçe sürülür.

  Saçlarınızı açmak: Pek çok saç boyamada kullanır. Dikkatli sürmeye dikkat ederek aşırı kullanmayarak hidrojen peroksit kullanılır. Bir şişeye koyup çalkalayıp saçınızın istediğiniz bölgeye sürüp kurutup renginin açmasını bekleyiniz.