Hijyen kurallarına ne kadar dikkat etmek gerekir

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 12 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Hijyen kurallarına ne kadar dikkat etmek gerekir

  İlk olarak bebekle en çok temas eden kişinin yani annenin hijyen kurallarına dikkat etmesi gerektiği yönünde uyarılar var.Özellikle yeni doğanlar için annenin tırnakları kısa ve temiz, eğer bebek emiyorsa göğüs ucu steril olmalı. Bebeğe temastan önce ellerini sabunlu suyla yıkamalı, çalışıyor ya da dışardan gelmişse üzerini değiştirmeli, gribal enfeksiyon durumlarında maske kullanılmalı, bebeğin beslenmesi sırasında yüzük, kolye, küpe gibi takılarını -bebeğe zarar verme ihtimaline karşı- çıkarmalı. Annenin kendi kişisel bakımından sonra bebek için uygulanması önerilen diğer hijyen kuralları da şu şekilde sıralayabiliriz:

  * Yeni doğan bebeklerde göbek bağı düşünceye kadar kuru ve steril gazlı bez ile kapalı tutulmalıdır.

  * Damlacık yolu (öksürük, aksırık) ile bulaşması muhtemel mikroplara karşın bebeğe yakın temasta bulunulmamalıdır.

  * Bebeğin vakit geçirdiği oda ve kendi odası hergün havalandırılmalı, bulunduğu yerde toz, kimyasal ürün kokusu olmamalıdır.

  * Bebeğin yanında ya da onun bulunduğu evde asla sigara içilmemelidir.O yokken de odasında ya da evde sigara içilmemelidir.Zira sigara kokusu çabuk sinen ve kolay geçmeyen özelliktedir.

  * Bebeğin bezi günde 6-7 defa değştirilmelidir.

  * Haftada 2-3 kez banyo yaptırılmalıdır.

  * Biberonla beslendiği durumlarda biberon temizliğine dikkat edilmeli dikkat edilmeli, kullanımdan önce kaynamış su ile temizliği gerçekleştirilmelidir.

  * Bebekler hassas yapıya sahip olduklarından hasta insanlarla aynı odada bulunmaları sakıncalıdır.