Hindistan cevizi nasıl kırılır? Resimli

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Elif tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Resimli Hindistan cevizi nasıl yenir

  Hindistan cevizi nasıl kırılır?


  Aslında Hindistan cevizini kırmak çok basittir. Bu işlemi bir defa öğrendiğinizde artık bu işin müptelası olursunuz. Hindistan cevizi yetiştirildiği yerlerde husk denilen dış kabuğu ile satıldığından onu çıkartmak epey zordur. Bilek gücü gerekiyor.
  [​IMG]

  Hindistan cevizini kırmanın İki yöntemi vardır. Çekiç ve resimde gördüğünüz satır yöntemi. Satır yönteminde öncelikle suyunu akıtmak için tornavida çivi ile delmeniz gerekir.
  Cevizde 3 adet göz gibi çukur bulunur. Her bir gözün arasındanda bir sırt geçer. Bu sırt kıracağınız yerdir. Önce bir satır veya bıçak yardımıyla cevizdeki ince ek yeri gibi 3 sırttan birini tercih edin. Çünkü cevizin en zayıf yeri bu ek yeridir. Bıçağın sırtını kullanacaksınız ters çevirmeyi unutmayın, yani keskin taraf size bakıyor olacak.
  Cevizi sol elinizin avucuna yerleştirin ve sütün akabileceği bir kabın üstünde tutun, satır ya da bıçağın keskin olmayan sırtı ile ceviz sırtının ortasına pat diye vurun. Bir yada iki vuruşta açılacaktır. Sırta vurmazsanız kabuğun diğer kısımları dirençlidir satır geri döner. Daha sonra ayıklayın ve afiyetle yiyin, suyunu da süzgeçten geçirip için.

  [​IMG]

  [​IMG]