Hipokampus Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Hipokampus

  Hipokampus: Beyinde medial temporal lobda bulunan ve hafıza ile yön bulma konusunda çok önemli bir rol oynayan hipokampus, gri cevher tabakasıdır. Ayrıca, leteral ventrikülün de alt boynuz tabanı boyunca uzanan hipokampus, filogenetik bakımdan beynin kısımları arasında en eski olanıdır. Yapılan eylemlerin bir davranışa dönüşmesi konusunda rolü çok büyük olan limbik sistem içerisinde yer alan hipokampus bunun yanı sıra, hafıza ve daha çok kısa süreli hafızada önemli rol oynamaktadır. Ayrıca, uzaysal yön bulma konusunda da etkili olan hipokampüs ismini Yunanca at ve deniz kelimelerinin birleşiminden almaktadır. Bir unutkanlık hastalığı olan Alzheimer rahatsızlığında beynin ilk olarak etkilenen kısımlarından birinin de hipokampus olması nedeniyle bu hastalıktaki ilk belirtiler hafıza bozuklukları ile dezorientasyon olmaktadır.
  Hipokampus Araştırmalarının Tarihi
  Hipokampüs ile ilgili yapılan ilk araştırmalarda bunun koku almayla alakalı bir merkez olduğu düşünülmüş olmasının sebebi olfaktör bulbustan direk sinir lifleri aldığı konusundaki yanlış düşüncedir. Daha sonraki yıllarda ise, hipokampüs konusunda yayımlanan yayınlarda gelişmenin engellenmesi ve hafıza ile uzay kavramlarının daha fazla ön planda olduğu görülmektedir.
  Davranış engellenmesi teorisi günümüzde eski önemini kaybetmiştir. Tedavi amaçlı olarak bir hastanın hipokampusunun çıkarılması sonucunda hastada önemli ölçüde anterograd ve kısmı retrograd ammezi görülmesi hipokampusun hafıza ile ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Daha sonra bu hasta yeni hafızadan yoksun bir hale gelmiştir. Ayrıca bu hasta ameliyattan önce yaşanan her şeyi tamamen unutmuştur. Tek hatırladığı yıllar öncesinde kalan anılarıdır. Böyle bir olay tıp dünyasındaki kişilerce çok büyük bir ilgi uyandırmıştır. Sonrasında ise, bu hasta o tarihte üzerinde en geniş kapsamlı araştırma yapılan kişi olmuştur. Daha sonraki yıllar içerisinde ise bu konu hakkında çok fazla araştırma yapılmış ve bugün artık hipokampusun hafıza ile ilgili çok önemli bir rolünün olduğu hususunda tüm dünyada aynı fikre kavuşulmuştur.
  Hipokampusun Hafızadaki Üzerindeki Rolü Günümüzde artık hipokampusun yeni hafızanın oluşumu hususunda çok önemli bir rolü olduğu bilim adamları tarafından kabul görmektedir. Bazı araştırmacılara göre ise hipokampus, medial temporal lob içerisinde yer alan daha geniş bir hafıza sisteminin sadece bir parçası konumunda görülmektedir. Beyinde hipokampusta ciddi derecede bir hasar oluşması yeni hafızanın oluşmasının büyük çok fazla zorluk ile olacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca, genellikle böyle bir durumda hasar oluşumundan önce edinilmiş olan anılar da etkilenmektedir. Bu etkilenme olayın öncesindeki birkaç yılı kapsamakta daha eski anılar ise bozulmamaktadır. Eski anılarda bir bozulma görülmemesi durumu, zaman içerisinde çok eskiye dönük hatıraların hipokampustan ayrılarak beynin başka bölgelerine gönderildiği düşüncesinin oluşmasına sebep olmuştur.

  Hipokampusta oluşan hasarlar, yeni motor ve zekâ işleyişiyle ilgili maharetleri öğrenme gibi hafıza faaliyetlerinden bir kısmını etkilememektedir. Bu durum ise bu tür becerilerin başka hafıza türleri ile başka beyin parçaları ile olduğu düşüncesini pekiştirmektedir. Hipokampusun daha önce gidilmiş yerlerde daha kestirme olan yolların keşfedilmesi hususunda da bir rolü vardır. Buna örnek olarak Londra’da yaşayan taksi şoförleri gösterilebilir. Bu şoförler işlerine başlamadan önce sıkı bir teste tabi tutulmaktadır. Şoförlerden birden fazla mekânı ve bu mekânlar arasındaki en kestirme yolları bilmeleri istenmektedir. Bu araştırma London College üniversitesinde yapılmaktadır ve yapılan bu araştırmanın sonucunda taksi şoförlerinin beyinlerindeki hipokampusun konu ile ilgili bölümlerinin normal insanların hipokampusun ilgili bölümlerinden çok daha fazla büyük olduğu ve hatta şoför ne kadar deneyim sahibi ise hipokampustaki ilgili bölümlerin o derece daha büyük olduğu görülmüştür.