Hipotonik Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Hipotonik

  Hipotonik: Hipotonik madde yoğunluğunun sıvı yoğunluğundan daha az görüldüğü ortama denmektedir. Hipotonik hücresi izotonik ortamında alınarak hipotonik ortamına konulduğu zaman bulunduğu çevredeki sıvıları içine çeker ve şişmeye başlar. Bu duruma ise deplazmoliz denmektedir.
  Hipotonik anormal derecede düşük kasın hareketlere karşı gösterdiği direnç ve kasların güçsüzlüğünü içeren kas tonusudur. Hipotonik beyin tarafından kontrol edilen kas gücünü etkileyen birçok hastalığın veya motor sinir sisteminin bozukluğunun belirtisi olabilir. Hipotonik kendi başına tıbbi bir rahatsızlık değildir. Bebeğin çocukluk dönemindeki gelişimi ve daha sonraki yaşamı kaslarının güçsüzlüğünün yapısına ve şiddetine bağlıdır. Hipotonik bozukluklarında nörolojik nedenlerinden dolayı ana tedavi olarak fizik terapisi uygulanmaktadır.
  Hipotonik teşhisi genellikle doğum esnasında veya bebeklik dönemlerinde tanı konan bir durumdur. Yenidünyaya gelen bebeğin hipotonik olduğunu hareketlerinin yavaş olmasından ve kaslarının zayıf olmasından anlaşılacağı ve farkına varılacağı kolaydır. Ancak hipotonik tanısı koymak bunun altında yatan sebepleri bulmak çok zordur ve çoğu tanı başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden erken zamanda doktora götürülmeli ve araştırılması yapılmalıdır.

  Yeni doğan bebekte ve çocukluk döneminde hipotonik belirtileri:
  Hipotenik olan bebekte baş kontrolünün çok zayıf olması, başını tutamaması.
  • Emekleme, yürüme gibi kaba becerilerinin gecikmesi ve gelişiminin yavaş olması.
  • Hipotenik olan çocuğun el becerilerinde gecikme olması, eliyle bir fırça veya kalemi tutmasında zorlanma olur.
  • Kas kaybı, güç azalması görülür.
  • Aşırı esnek olması, reflekslerinde zayıflık görülür.
  • Çocuk konuşmaktan zorlanır, postür zayıflığı görülür ve dayanıklık azalması olur.
  Hipotonik nedenleri: Hipotenik bazen nedenleri tanımlanamasa da sinir sistemi, kas sistemlerinde oluşan bir problem nedeniyle tetiklenebilmektedir.
  • Hipotonik bazen de kalıtsal bir bozukluk, hastalık ve yaralanma sonucu olabilir.
  • Hipotonikli olarak doğan bebekler hiçbir durumla ilişkisi olmayan hipotonili olarak doğarlar. Bu duruma benign-konjenital-hiponi denmektedir.
  • Hipotonik olan çocukları konuşma terapisine götürmek çocuğun kas tonusu kazanması için faydalı olabilir. Bazı çocuklar benign-konjetinal-hipotonisi olarak dünyaya geldikleri için çocuklukları boyunca gelişim geriliği ve öğrenme zorlukları olmaktadır.
  • Hipotoniğin nedeni merkez sinir sistemi veya kasları etkileyen altta yatan durumlardan dolayı olabilir.
  • Müsküler distrofi.
  • Doğum esnasında oksijen alamaması nedeniyle olan beyin hasarı.
  • Serebral palsi.
  Hipotonik nedeni nadiren botulizm enfeksiyonu, zehirlenme veya toksinlerle temasıdır veya genetik bozukluklardan dolayıdır.
  Hipotonik hastaların birçok durumda ömür boyu tedavi ve bakım olması gerekebilir.