Histon Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Histon

  Histon, Histonlar, çoğunlukla ökaryotik hücreler de bulunan, küçük molekül ağırlıklı, bazik proteinlerdir. Lizin ve arginin içeriklerine göre, H1, H2A, H2B, H3, H4 ve arkeal histonlar olmak üzere 6 tipi vardır.

  Histon proteinleri

  Kromatin yapısında DNA, DNA'nın iki katından fazla protein bulunur. Hücre çekirdeğindeki bu proteinler, asidik özellikte "histon olmayan" ve bazik karakterli "histon" tipi proteinlerdir. Bir farenin karaciğer hücresinde yapılan araştırmaya göre hücre çekirdeğindeki proteinlerin %11'i histon %19'u histon olmayan proteinlerden oluşmaktadır. Spermde histonlar "protamin" adını alır. Histonlar molekül ağırlığı hafif olan moleküllerdir. Ökaryotların tüm soma ve eşey hücrelerinde bulunan histonlar, genelde türler arasında birbirine benzer tiptedir. Histon protein tipleri elektroforez yöntemleriyle kolayca ayrılabilir.
  Bu proteinler, DNA'nın belirli kısımlarına bağlanıp yakınlarındaki genlerin aktive olması ya da baskılanmasını sağlarlar. Bu faktörleri kodlayan genlerin mutasyonu yada kontrol edilemeyen ifadesi kanser dahil bir çok hastalıkta önemli rol oynar.

  Histon olmayan proteinler

  Ökaryotik hücrelerde bulunup, histon olmayan proteinler şunlardır:
  • RNA polimeraz
  • DNA polimeraz
  • Regülatör proteinler
  Bu proteinler özellikle asidik yapıda olan ve yapı bakımından histonlardan faklılık gösteren proteinlerdir. özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.
  • Lisin ve arginin bakımından çok zengindirler.
  • Triptofan içermezler.
  • Asidik karakterlidirler.