Hocalı Katliamı Nedir?

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  26 Şubat Hocalı Katliamı Hakkında Bilgi

  Hocalı Katliamı, Azerbaycan Cumhuriyeti'nın Dağlık Karabağ bölgesi ve Hocalı kasabasında yaşanan tarihin en kanlı olayıdır. Azeri siviller Ermenistan'a bağlı kuvvetler tarafından 26 Şubat 1992'de Karabağ Savaşı sırasında toplu biçimde katledildi.Hocalı soykırımı da denilen bu katliam çoğu kaynaklarda farklı biçimde yorumlanmıştır. Ermenistan'ın ve 366. Motorize Piyade Alayı'nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirildiğine dair bilgiler mevcuttur. Ayrıca, Karabağ Savaşında Ermeni kuvvetlere komutanlık yapan bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Markar Melkonyan'ın aktardığı bilgiye göre kardeşi Monte Melkonyan, katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıkladı.

  Hocalı Katliamı'nı İnsan Hakları İzleme Örgütü, Dağlık Karabağ'ın işgalinden beri gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak belirtmiştir.

  Azerbaycan Cumhuriyeti'nin açıklamasına göre de saldırıda toplam 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetmiştir. Ölenlerin 106'sı kadın, 83'ü ise çocuk olduğu tesbit edilmiştir.
  Kaynak: vikipedi