Hollandanın Tarihi Yerleri Nelerdir

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. Hollanda nın Tarihi Yerleri

  Amsterdam Kanalları

  Hollanda’nın başkentliğini yapan Amsterdam, kanallarıyla da ünlüdür. 19.yüzyılda buradaki bazı kanallar daha uzun ve temiz yapılmıştır ve yapılan bu kanalların trafik açısından önemi büyüktür.

  Aynı zamanda Amsterdam Kanalları turizm açısından da bir önemi vardır. Kilometrelerce uzunluğa sahiptir ve 90 adası, 1500 köprüsü ile kuzeyin Venedik’i olarak anılır. Aynı zamanda Dünya Miras Listesi’nde yer alan kanallarda düzenlenen turları takip ederek güzel bir Amsterdam Kanalları turuna katılıp olağanüstü güzelliklere şahit olabilirsiniz. Sayılamayacak olan bu kanallar sizi fantastik yolculuklara da sürükleyecek.

  Dam Square- Kraliyet Sarayı

  Dam meydanında yer alan Kraliyet Saray’ı Amsterdam’ın en çarpıcı yapılarından bitanesi. Klasik bir Hollanda mimarisi olan saray 1648 ve 1655 yılları arasında Jacop van Campen tarafından inşa edilmiş. Yumuşak zemin üzerine 13.659 kat eklenerek zemini kuvvetlendirilmiş. Aslında yangında tamamen yanan eski belediye binasının yerini alsın diye düşünülen yapı, 1808 yılında Hollanda Kralı olan 1. Napolyon’nun kardeşi Louis Bonaparte tarafından kendisine saray olarak tahsis edilmiştir. Buna rağmen Bonaparte iki sene sonra yeri terketmiştir. Cephe çarpıcı görüntüsü ile muazzam bir yapıya sahip. Dört sıralı pencereye sahip binanın cephesinde üçgen yapıda Artus Quelijn’a ait heykeller var.

  Heykeller Amsterdam’ın Neptune ve diğer mitolojik deniz yaratıkları,periler ve tritonlar ile çevrelendiğini tasvir eder. Dış cephe sekiz kenarlı bir kule ve kubbeli görüntülerle bitirilmiş. Sade dış görüntüsünün yanında içi çok görkemli dizayn edilmiş.

  Valkenburg Mağarası

  Valkenburg aan de Geul kireç bakımından zengin toprağı dolayısı ile zaman zaman Marlstone kasabası olarak ta adlandırılır. Marlstone taş ocakları sayesinde şuanda yer altında 250km’yi geçen uzunlukta koridorlar oluşmuştur. Volkenburg’da daha doğrusu Volkenburg’un altında, inanılmaz bir dünya yatmaktadır.

  Bu mağaralar bir çok olaya ev sahipliği yapmatadır. Buna en iyi örnek belediyeye ait ve fluweelen mağaralarında yapılan Christmas marketleri. Valkenburg’taki bir çok mağaraya tekerlekli sandalyedeki insanlar da girebilmekte.

  Geementegrot ( Belediye ye ait Mağara)

  Volkenburg benediyesi bu mağaralardan birine sahip. Her sene 100,000 aşkın insane tarafından ziyaret edilmekte.

  Kasteel De Haar

  Hollanda’da çok az kale masallardakini andıran bir ortaçağ neo-gotik olma şerefine erişebilmiş ve “ De Haar” bunlardan biri. Kale hendek, eski bahçeler, göletler ve ormanlarla çevrili. Kale 14. yüzyılda Ren Nehrinin denize açılmayan kollarının birindeki tortuların orda bulunmuş. İlk referansları 1391 yılına kadar uzanan kale çok özel bir yapıya sahip, çünki 100 yıl evel tekrardan renove edilen kale Avrupa yapısından farklı bir şekilde düzeltilmiş. Bu sadece dış mimarisini değil içini ve bahçelerinide kapsamakta. Kale’nin içi sadece özel bir tur eşliğinde görülebilir. Buturlar 50 dakka sürmekte ve her saat başo yapılmaktadır. Beş yaşından ufak çocuklar bu turlara katılamamaktadır.

  Kasteel Huis Doorn

  1400 yılında su kalesi olarak yapılan yer 18. yuzyıl sonunda özel stili olan şık bir kraliyet sarayı haline getirildi. Muazzam bir korunun için de yer alan kale, bugünki görüntüsünü son sahibine borçlu; Alman imparatoru 2. Wilhelm, 1920 yılından 1941 yılına kadar orada yaşamış. Bu güzel mekan şuan ziyarete açık.

  Muiderslot

  Muazzam bir kale hendeği tarafından çevrelenmiş ve iki taraflı kemerli bir sur, güzel sanat incelikleri ile süslenmiş ve Cornelis Hooft adlı bir hollandalı şairin zamanının alıntılarını hatırlatıyor. Kale, yılın çoğu zamanı açık. Bitki bahçeside görmeye değer. 1280 yılında Kont Floris V. tarafından yapılmış, Zuiderzee diye anılan manzara hala çok çarpıcı .Eski limanda gezin ve eski ortaçağ Hollandasını deneyimleyim.

  Amsterdam Tarih Müzesi

  Hollanda’da gezilecek yerler açısından oldukça zengin olan Amsterdam, tarih müzesiyle dünyada en zengin olduğu dönemlerden kalan eserlerini sunmaktadır.

  1975 yılında açılan Amsterdam Tarih Müzesi, tablolar, objeler ve arkeolojik kalıntılardan çıkan eserlerle en görülesi yerler arasındadır.


  Rijks Müzesi
  Küçük bir kasabanın büyük bir şehre nasıl dönüştüğüne bu eserlerle şahit olursunuz. Van Gogh Müzesi’yle, Rijks Müzesi’yle, Amsterdam Madame Tussauds Müzesi’yle ziyaret etmeniz gereken çok yer var. Bu geziniz kesinlikle harika geçecektir. Her anınızı fotoğraflamayı unutmayın. Tatil dönüşünüzde yakınlarınız anlatacağınız çok anınız olacak.
   


 2. teşekkür ederim