HTML Nedir Ne İşe Yarar

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 28 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Html nedir ne işe yarar kısa bilgi

  Kelime İşaretleme Dili (Hyper Text Markup Language) olan Html , web sayfalarının tasarımının yapıldığı genel bir işaretleme dilidir. Html bir yazılım dili değildir ve diğer yazılım dilleri gibi özel derleyicilere ihtiyacı yoktur. Oluşturulan HTML sayfaları derlenmek veya çalıştırılmak yerine, kullanıcı programı tarafından yorumlanır. Bu programlara biz Web Tarayıcılar (browser) diyoruz.

  HTML'in kullanım amacı web sayfalarını oluşturmaktır. HTML web sayfalarını oluştururken kelime işaretleme mantığı ile çalışır. Sisteme her eklenen etiket yeni bir HTML sürümünü oluşturur. İlk olarak HTML 2.0 olarak başlayan bu dilin daha sonra HTML 3.0, HTML 3.2, HTML 4.0 gibi farklı sürümleri çıkmıştır. Şu an en son sürüm HTML 5.0 ile devam etmektedir. Etiketleme mantığını daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki örneği inceleyelim.

  Örneğin TASARIM kelimesini web üzerinde blod (kalın) olarak yayınlamak istediğimizde, bu kelimeyi blod olarak işaretlememiz gerekir.

  <b> TASARIM </b>

  <b> etiketi içerisine yazdığımız kelime yayında şöyle görünecektir: TASARIM

  Böylece TASARIM kelimesini blod olarak işaretlemiş olduk. HTML' in temel mantığı budur. Nesnelerin nasıl görüneceği belirlendikten sonra, o işi yapan TAG (etiket) ile işaretlenirler.