Hücre Döngüsü Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Hücre Döngüsü

  Hücreler döngüsü, gün geçtikçe büyür ve belli bir büyüklüğe geldiklerinde kendilerini kopyalayıp çoğalma özelliğine sahiptir. Hücre bölünmeleri hücre döngüsünün parçasıdır ve hücre döngüsü uzun mitotik evrenlerden oluşur.

  Hücre çeperinin görevleri:   • Hücreye dıştan gelen etkenlerden korur. Bu durum için hücre çeperinin bir kalkan olduğunu söyleyebiliriz.
   • Hücre sayesinde esnekli ve dayanıklıkları fazladır. Bu nedenle genişlemelere ve hücre içerisinde bulunan organellerin daha rahat bir şekilde hareket etmelerini sağlar.
   • Hücre çeperinin bir diğer önemli görevi ise canlıların aktif hareketleri sırasında aşırıya kaçmalarını engelleyerek daha düzenli bir şekilde hareket etmelerini sağlar.
  Prokaryot (Hücreler): En kolay hücreden olur. Prokaryot hücreler çekirdekler zarlarla çevrilir maddeler DNA sitoplazma içinde dağınıktır. Hücre zarı ve zarsız ribozon bulunur. Bakteriler mavi-yeşil olur.

  Ökaryot (gelişmiş) hücreler: Çekirdek organeller zarlarla çevrilmiş olan hücrelerdir. Hücreler zarı sitoplazma ve çekirdekten olamak üzere üç boyuttan oluşur. Bazı tek hücrelerden canlıların mantarlarının bitkilerinden insanlarından çok hücrelerdir.

  Hücre bölünmesi ve kalıtım   • Hücreler birbirleriyle bölünerek çoğalır.
   • Hücre bölünmeleri tek hücreli olarak canlılardan ürerler.
   • Eşleriyle üreme yapan canlılar özel bölünmesi sonucu oluşur.
   • Hücreler bölünmeler üzerenden özelliğini kazanamadan DNA çekirdekler içinde bulunur.
  Amitoz: Genellikler hücreler görülenler bu bölünmelere karşı sayıları artar. Amitoz bölünmelerden önce çekirdekleri uzar, uzamasıyla iki ayrılır. Bu sitoplazma bölünerek takip edecek bir hücreden yavrular oluşarak gerçekleşir. Amitoz çekirdek zarları kaybolmaz ve belirli iğ iplikler oluşturmazlar. Tek hücreliler amitoz dışında bazıları özel hücrelerdir. Mitoz asla bölünme yapmaz, sadece yaşlı kıkırdaklar hücreler arasında görülebilir. Hızla çoğalabilen hücrelerdir amitoz bölünme olasılığı yoktur.

  Mayoz: Eşleriyle çoğalan canlıların zigotu oluşturur gametler hücrelerin yapılmasını ile mayoz gerçekleşir. Üreme hücrelerinin yarı sayısına sahiptir mayoz ile gerçekleşirler. Sonuçlarda oluşan hücrelerde üreme hücrelerine (gamet) adı verilir. Mayoz 1.ve 2. bölünmelere şekilleri birbirinin aynı karşılıklı bölünmelere sahiptir. Her hücrelerden iki yavru meydana gelerek uzanmasıyla bölünürler.

  Mitoz: Mitoz hücre döngüsü olayında çok önemli bir evredir. Zigot oluşunca başlayan mitoz bölünmelere, organizmalara belirli büyüklüğe eriştikten sonra bazı hücrelerde kemik iliği hayat boyu devam edebilir. Ökaryotlar birden fazla hücrelerde çoğalma üreme meydana gelir.