Hücre Kültürü Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Hücre Kültürü

  Hücre Kültürü, gelişen tıp ile yeni tıbbi uğraşlar neticesinde ortaya çıkan tedavi yöntemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Bunlardan biriside hücre kültürüdür, tıbbi tedavi niteliğini taşıyan tıbbi tekniklerden birisidir. Hücre kültürü özellikle hücrelerin kontrol altına alınarak çoğaltılması işlemine denilmektedir. Dünyada hücre kültürü çoğunlukla hayvanların hücrelerinin yetiştirilmesi için kullanılan tekniklerden birisidir. Bu teknik sayesinde hücreler çok daha hızlı bir şekilde yetiştirilerek çoğaltılması sağlanmaktadır. Ayrıca dünyada en önemli ilk sıralarda yer alan tıbbi araştırmaların içerisinde hücre kültürü büyük önem taşımaktadır. Dünyada kanser hastalıklarında net bir şekilde tedavisi yapılamayan durumlarda hücre kültürü patalojik olarak bir takım sonuçlar elde etmeye yardımcı olmuştur. Hücre kültürü sayesinde yetiştirilerek çoğaltılmış olan hücrelerin kanser hastalıklarının tedavisi olarak ortaya çıkarılabilir. Ayrıca insanlarda meydana gelen hastalıkların sebeplerini bulmak için uygulanan hücre kültürü ile kişide ortaya çıkmış olan hastalığın işlevi hakkında kolaylıkla bilgi edinmek mümkündür.

  Hücre Kültürü Kaç Çeşitte Bulunmaktadır?
  Hücre kültürü iki çeşit olarak bulunmaktadır. Birincisi "yapışan hücre kültürü" olarak bilinmektedir. Yapışan hücre kültürü bulunduğu yüzeye oldukça müthiş bir şekilde yapışma özelliği göstermektedir. Ayrıca hücreler yapıştıkları yüzeyin üzerinde tek tabaka olarak büyüme gösterir. Yapışmış olan hücrelerin yerinden alınması için mekanik kuvvet uygulanması gerekmektedir. Çünkü mekanik kuvvet bu yapışkan hücrelerin yerlerinden daha rahat koparılmasını sağlamaktadır. Diğer hücre kültürü ise "süspance" ismi ile adlandırılmaktadır. Süspance hücre kültüründe yapışarak yaşayan hücre kültürlerinin aksine herhangi bir yüzeye yapışmadan burada yaşamak zorundadırlar. Bu özelliği bakımından diğer hücre kültüründen kolaylıkla ayrılmaktadır.

  Hücre Kültürü Nasıl Yapılmaktadır?
  Yapılan hücre kültürlerinin sonucunda elde edilmiş olan hücrelere bakılır ve tıbben sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca hücre kültürünün çoğaltılması ile daha detaylı bilgiler temin edilebilir. Uzun senelerden günümüze kadar gelmiş olan hücre kültürü hayvanların hücreleri üzerinde yapılan araştırmalar sayesinde oldukça büyük bir gelişim kaydetmiştir. Şimdiler hücre kültürü bu gelişim sayesinde insanların üzerinde bile uygulanacak duruma gelmiştir. Hücre kültüründe çoğunlukla beyaz kan hücreleri daha fazla üreme yeteneği göstermektedir. Ayrıca beyaz kan hücrelerinin bu yetenekleri ise göz ardı edilemeyecek nitelikte dikkat çekmektedir. Genellikle hücre kültürü uygun sıcaklık koşullarında ve uygun ortamlar hazırlandığı zaman yapılabilmektedir. Eğer bu koşullar uygun olmaz ise istenilen sonuç iyi çıkmayabilir.

  Hücre Kültürünün Amacı,
  bu uygulamadaki esas amaç vücutta meydana gelen virüslerin daha detaylı bir şekilde incelenmesi ve daha sonra bu virüsler için uygun olan aşıların geliştirilmesidir. Hatta gen ve doku tedavilerinin daha çok geliştirilmesine yardımcı olurken, aynı zamanda durumu kolaylaştırır. Bu amaç esas alınarak yapılan hücre kültürü özellikle tıbbi bakımdan çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Şimdilerde hücre kültürü hayvanlarda kullanılmaktadır, fakat ilerleyen zamanlarda bu teknik daha çok geliştirilerek insanların üzerinde de kullanılması hedeflenmektedir. Ayrıca zor olan her türlü hastalıkların daha kolay atlatılmasında yardımcı olacaktır.