Hücre Referanslı Formülleri ve Fonksiyonları Kullanma

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 30 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Microsoft Excel’de hücreler, sütun ve satır numaraları ile gösterilir. Başka bir ifadeyle hücrenin referansı, sütun ve satır numarasıdır. Referanslar üç türlüdür:
  Göreceli Referans
  Hücrenin adresinin birbirlerine göre verilmesidir. Yani A1 ve A2 hücresi A3 hücresinin üzerinde yer alan 2 hücredir. Microsoft Excel bu tür referans yöntemini kullanır. Bu referansın avantajı, belli hücrelere uygulanmış formüllerin diğer hücrelere kolayca uygulanmasını kolaylaştrmaktır.
  Mutlak Referans
  Hücre adreslerinin tam adresi ile gösterilmesidir. Yani hücrelerin adreslerinin $A$1 biçiminde değişmez olarak gösterilmesidir. Mutlak referansın amacı, öncelikle göreceli adreslemeyi durdurmaktır.
  Hücrelerin adreslerinin gidilen her yerde korunmasıyla ilgilidir. Mutlak adres kullanmak için hücre adresinin sütun ve satır numarasının önüne $ işareti eklenir.

  Karışık Referans
  Göreceli ve mutlak adreslerin birlikte kullanıldığı referans biçimidir. $A1 referansı, A1 hücresinin sütun numaraları açısından mutlak adrese sahip olduğunu, satır numaraları açısından göreceli adres olduğunu gösterir.