Hücredeki organellerin görevi kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Ceren tarafından 30 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Hücredeki organellerin görevleri kısa

  Mitokondri görevleri
  Mitokondrinin hücredeki görevi, bulunduğu hücre için enerji üretmektir. Oksijeni kullanarak besinlerden enerji elde ederler. Sayıları hücre tipine göre değişir. Örneğin, enerji ihtiyacının fazla olduğu kas ve karaciğer hücrelerinde mitokondri sayısı diğer hücrelere göre daha fazladır. Bölünüp çoğalabilirler.


  Kloroplast görevleri
  Kloroplast bitkilerin yeşil kısımlarında bulunan, doğadaki tüm canlılar açısından çok önemli görevleri vardır. Kloroplastlar güneş enerjisi, karbon dioksit ve suyu kullanarak kendisinin ve tüm canlıların kullanacağı besin maddesi ve oksijeni üretirler. Bu olaya fotosentez denir. Kloroplastlar fotosentezle yeryüzünde yaşamın devamlılığını sağlar. Hayvan hücrelerinde bulunmaz.


  Koful görevleri
  Kofulun görevi hücre için fazla olan maddeleri depo etmektir. Daha çok bitki hücrelerinde ve bir hücreli canlılarda bulunur. Hayvan hücrelerinde zaman zaman oluşan ancak kısa sürede kaybolan küçük kofullar görülür. Hayvan hücrelerindekiler küçük, bitki hücrelerindekiler ise büyüktür.


  Lizozom görevleri
  Lizozomlar büyük tanecikleri, yaşlanmış organelleri taşıdıkları enzimlerle parçalarlar. Genellikle hayvansal hücrelerde bulunur.


  Ribozom görevleri
  Ribozomlar protein sentezi yapan organellerdir. Endoplazmik retikulumların üzerinde, çekirdek zarında veya sitoplazmada serbest olarak bulunurlar.


  Sentrozom (Sentriyol) görevleri
  Sentrozomlar (Sentriyol) hücre bölünmesinde görev alan orgenellerdir. Hayvansal hücrelerde bulunur, bitki hücrelerinde bulunmazlar.


  Endoplazmik Retikulum görevleri
  Endoplazmik Retikulum hücre içini ağ gibi saran bir yoldur. Görevi madde iletimini gerçekleştirmektir. Ayrıca bazı maddeler depo edilir.


  Golgi aygıtı görevleri
  Golgi aygıtının görevi salgı üretilmesinde ve depo edilmesini sağlamaktır.


  Plastitler görevleri
  Bitki hücrelerinde bulunan plastitler üç çeşittir:
  1. Kloroplastlar (Açıklamasına yukarıdan ulaşabilirsiniz)
  2. Kromoplastlar: Çiçek ve meyvelere sarı, kırmızı ve turuncu renk verir.
  3. Lökoplastlar: Renksizdirler. Işık alırlarsa kloroplastlara dönüşürler. Bitkinin besin depo etmesini sağlarlar.