Hz. Abdullah'ın Hz. Amine ile Evlenmesi

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Abdülmuttalib'in yüzünde taşıdığı nur,sekizinci oğlu Abdullah'a geçmişti.Abdullah on kardeş arasında en güzel,en nezaketli ve en çok sevilendi.Abdullah'ın yüzündeki nur ve güzellik herkesin ilgisini çekmişti.Bazı kızlar ona evlilik teklifinde bulunmuş,Abdullah ise bu tekliflerin hiçbirine karşılık vermemişti.

  Oğlunun evlenme çağına geldiğine inanan Abdülmuttalib,ona denk bir kız aramaya başladı.Bulmakta da gecikmedi.Beni Zühre kabilesinin büyüğü Vehb b.Abdümenaf'ın kızı Amine'ye talip oldu.Kız babası,Amine'nin Abdullah ile evlenmesini uygun buldu.

  Düğünleri yapıldığında,Abdullah 24,Amine ise 14 yaşında idi.Evlilik üzerinden bir iki hafta geçmemişti ki Abdullah'ın yüzündeki ışık hüzmesi kaybolmuş,Amine'nin alnı parlamaya başlamıştı.Çünkü Hz.Amine,kainatın efendisi olacak olan insana hamile kalmıştı.

  Abdullah düğünden bir iki ay kadar sonra,ticaret için Şam'a gitmek üzere yola çıktı.Dönüşte,Medine'ye geldikleri sırada hastalandı ve dayılarının yanında kaldı.Kervan Mekke'ye ulaştığında Abdülmuttalib haberi aldı.Oğlu Haris'i Medine'ye yolladı.Haris,Abdullah'a yetişememişti.Abdullah,Medine'de hayata gözlerini yummuş ve dayılarının evinin bahçesine defnedilmişti.

  Haris,acı haberi Mekke'ye getirdiğinde,oğullarının en hayırlısını kaybeden Abdülmuttalib'in yüreği yandı.Hz.Amine ise günlerce ağladı,günden güne zayıfladı.Oysa bebeğini dünyaya getirmeye iki ay gibi bir zaman kalmıştı.