Hz Ali Kimdir Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Hz Ali Kimdir hayatı

  Doğumu miladi 599 vefat 661 yılına rastlar. İslamın dördüncü halifesi ve paygamber (sav)’in amcası oğlu ve damadı. O ehli beytin en önde gelenlerindendir. Daha dünyada iken cennetle müjdelenmiştir. İlk Müslümanlardandır henüz islamiyeti kabul ettiğinde daha çocuk yaşlarınd idi. İslamın yayılmasında büyük emekler vermiş hayatı hep Allah yolunda cihad ile geçmiştir.

  O aynı zamanda bir peygamber talebesi idi. Peygamber (sav)’in yanında yetişmiş ve eğitimini en temel ve en mükemmel şekilde almıştır. Onun ilmi hakkında ki en meşhur hadislerden bir tanesinde şöyle buyrulmuştur: Ben ilmin şehriyim Ali ise onun şehrin kapısıdır. Yine ona Allah’ın aslanı lakabı verilmiştir. Çünkü onun cesareti ve şecaati dillere destandı.

  Hz. Peygamber (sav) Mekke den Medine ye hicret etmek isteğinde müşriklerin takibinden kurtulmak ve zaman kazanmak için bir gece vakti onu yatağına yatırmıştır ve suikast için içeri girip yatak örtüsünü açan müşrik askerleri hüsrana uğramışlardır. O ise kendisine peygamber tarafından sahiplerine verilmek üzere teslim edilen emanetleri sahiplerine vermiş ve Medine ye hicret etmiştir.

  Kendisine iftira atılmasının tam aksine peygamber (sav)’in vefatından sonra halife olarak seçilen Hz. Ebubekire ilk biat edenler den olmuştur. Daima fitnelerden uzak durmaya çalışmıştır. O yine Hz. Ömer ve Hz. Osman’ın hilefetleri döneminde kendilerine en çok destek ve yardım edenlerden birisi olmuştur.
  Hz. Osman’ın şehit edilmesiyle İslam devletinin başına geçti. Allah’ın takdiri öyle olacaktı ki fitneler kendi döneminde çoğaldı.

  Kufede bir sabah namazına giderken haricilerden olan Abdurrahman bin Mülcem tarafından hançerlenerek şehit edildi.