Hz. Ebubekirin Hayatı Kısaca

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 6 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Hz. Ebubekirin Hayatı Kısaca


  HZ. Ebubekir (573-634). Hz. Muhammed’in ölümünden sonra onun vekili olarak İslam toplumunun başına geçen ilk halife Hz. Ebubekir, Hz. Muhammed’in yakın arkadaşlarından ve İslam dinini ilk benimseyenler dendir. Varlıklı bir kişiydi. Azınlıkta olan Müslümanların yoğun baskılar karşısında Habeşistan’a (bugün Etiyopya) göç etmek zorunda kaldıkları dönemde Mekke’den ayrılmadı. Ama Hz. Muhammed’in Medine’ye göç etmeye (hicret) karar vermesi üzerine onunla birlikte Mekke’den ayrıldı. Daha sonra Medine yakınlarındaki es-Sunha yerleşen Hz. Ebubekir, Hz. Muhammed’in bütün savaşlarına katıldı. 630′daki Tebük Seferinde İslam ordusunun sancağını taşıdı.


  Hz. Muhammed (S.A.V) hastalığı sırasında imamlık görevini Hz. Ebubekir’e bırakmıştı. Bu durum Müslümanlarca Hz. Muhammed’in onu kendisine halife olarak seçtiği biçiminde yorumlandı. Nitekim Hz. Muhammed’in ölümü üzerine (632) İslam toplumunun ileri gelenler Medine’de toplanarak Hz. Ebubekir’in halifeliğini ilan ettiler. Hz. Muhammed’in ölümünden hemen sonra ortaya sahte peygamberler çıkmış, bazı kabileler de bu kişileri yeni peygamberler olarak tanımıştı. Hz. Ebubekir ilk olarak bu sahte peygamberlere karşı savaş açtı. Bazı kabileler de yeni oluşmaya başlayan İslam devletinin temel gelir kaynaklarından olan zekâtı vermemeye başlamıştı. Hz. Ebubekir bunlara karşı da sert önlemler aldı. Arabistan Yarımadasında birliği sağladıktan sonra komutanlarını Suriye ve Iraka gönder di. 633′te Iraktaki Lahmilerin başkenti Hire alındı. 634′te Filistin’deki Ecnadeynde Bizans ordusu bozguna uğratıldı.


  Hz. Ebubekir’in önemli bir hizmeti de o zamana kadar tek tek sayfalar halinde yazılmış olan ve dağınık durumdaki Kuranı bir araya getirmeye çalışmasıdır. Hz. Muhammed’in vahiy kâtiplerinden Zeyd bin Sabit başkanlığındaki kurulun bir araya topladığı Kurana bir araya getirilmiş sayfalar anlamına gelen Mushaf denmiştir. Kısa süren halifeliği sırasında İslam toplumunun birliğini korumayı başaran Hz. Ebubekir 634′te Medine’de öldü. Halifeliğe Hz. Ömer seçildi