Hz.Fatıma'nın İsimleri

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  ''İnci Çiçeği Hz.Fatıma'' kitabından Hz.Fatımanın isimleri ve anlamları..

  Hz. Fatıma'nın lügatteki anlamı sütten kesmektir.Bir diğer anlamı ise ayırıcı,alıkoyucu demektir.Bu ismi O'na Hz.Muhammed(sallalahu aleyhi ve sellem) bizzat kendisi koymuştur.

  Efendimiz'in (sallalahu aleyhi ve sellem) bu ismi koyması O'nun(sallalahu aleyhi ve sellem) yakınlarından çok değer verdiği iki ismide çok mutlu etmiştir.Bu iki isimden birisi annesinin annesidir.Annesi Hz.Hatice'nin annesinin ismi de Hz.Fatıma'dır ve tüm sıkıntılı zamanlarında Hz.Muhammed'in(sallalahu aleyhi ve sellem) ve Hz.Hatice'nin yanında olmuş, onları her zaman desteklemiş ve korumuştur.
  Bir diğer isim, Hz.Ali'nin annesi Esed kızı Hz.Fatıma'dır.O da Efendimiz (sallalahu aleyhi ve sellem) annesini yitirdiğinde, O'na (sallalahu aleyhi ve sellem) annesi gibi bakmış, hatta Hz.Fatıma Hz.Ali ile evlenince O'na da annesinden farksız davranmıştır.Esed kızı Hz.Fatıma vefat edince Efendimiz (sallalahu aleyhi ve sellem) hüzünlenmiş ve "Amcam Ebu Talib'den sonra bu kadın kadar bana iyilik eden yoktur." demiştir.
  Bir de Hz.Fatıma'nın haricinde pek çok lakabı vardır.Bu lakaplardan bir kaç tanesinin anlamı şöyledir:
  Zehra: Anlamı saf,berrak, ay gibi parlak demektir.Hz.Muhammed(sallalahu aleyhi ve sellem)'in pak zevcelerinden Hz.Aişe de Hz.Fatıma'yı çok sever ve O'nunla ilgili konuşurken, "Hz.Fatıma'nın yüzü karanlık gecelerde bile önünde iğneye iplik geçirilebilecek kadar aydınlık ve parlaktır."derdi.Hz.Fatıma'nın beyaz ve gümüş renkli bir teni vardı.

  Betül:Anlamı 'eşi bulunmaz' demektir.Ayrıca Betül, dünyadan elini eteğini çekip Allah'a bağlanan kimse, demektir.Hz.Fatıma,fazilet,iffet ve dinine bağlılık açısından asrının tüm kadınlarından ayrı ve seçkin bir konuma sahipti.

  Hz.Fatımatü'l Kübra:
  Büyük, Ulu Hz.Fatıma...Diğer Fatıma'lardan ayırmak için söylenmiştir.

  Ümmü Hasan,Hüseyin,Muhsin:Oğullarının tanıtılması maksadıyla söylenmiştir.

  Bint-i Rasul:Allah'ın Elçisi'nin(sallalahu aleyhi ve sellem) kızı olduğu için söylenmiştir.

  Bedir ve Huneyn Hurisi:Birçok gazaya gitti ve bilfiil çalışarak çeşitli katkılarda bulundu.Bundan dolayı söylenmiştir.

  İnsanların Hurisi:
  Güzel ve aydınlık yüz için söylenmiştir.

  Kadınların Efendisi(Seyyid-i Nisa):Ağırbaşlı davranışından dolayı bu isim verilmiştir.

  Babasının Kızı(Bint-i Ebiha): Babasına benzerliği yüzünden bu isim verilmiştir. Aişe validemiz; "Allah Rasulü'ne(sallalahu aleyhi ve sellem) sözleri ve konuşması Hz.Fatıma'dan daha fazla benzeyen birini görmedim" derdi.

  Babasının Annesi(Ümmü'l-Ebiha): Efendimiz'e(sallalahu aleyhi ve sellem) olan düşkünlüğü, bir annenin çocuğuna düşkünlüğüne o kadar yaklaşmıştı ki, bu yüzden Ümmü'l-Ebiha dediler.

  Tahire: Tertemiz, bütün lekelerinden arındırılmış anlamındadır.

  Azra: Edebiyatta sıkça kullanılan Azra ismi, iffete tekabül eden, namuslu ve tertemiz kadın anlamındadır.Kirlerden arındırılmış, masum manasında...

  Ciğer Köşesi: Hz.Abbas ve Hz.Ali huzurda sorarlar: "Ehl-i Beyt'ten en aziz sevdiğiniz kimdir?" Rasulluh(sallalahu aleyhi ve sellem) cevaplar: "Ehl-i Beyt içinde bana en sevgili olan, ciğer köşem Fatıma Zehra'dır."

  Kevser:
  Hz. Fatıma'nın erkek kardeşleri ölmüştü. Kureyş müşrikleri, Hz.Muhammed (sallalahu aleyhi ve sellem)'i üzmek için "Muhammed'in soyu kesildi" diyordu. Bunu bir hakaret cümlesi olarak kullanıyorlardı.Kainatta yaratılmışların en merhametlisi Hz.Muhammed(sallalahu aleyhi ve sellem) ise bu duruma üzülüyordu.
  Allah Teala (celle celâluhu), "Hiç şüphesiz sana bol ve kesilmez hayır verdik.Sen de Rabbin için (üzerinde bir şükür borcu olarak) namaz kıl ve kurban kes.Gerçek şu ki, "soyu kesik" diyerek seni ayıplamaya kalkandır gerçekte soyu kesik(ve hayır, yümün ve bereketten mahrum ve işleri neticesiz kalacak) olan!" buyurdu indirdiği Kevser Suresi'yle.
  O dönem mal ve nesil yönünden bereketli ve kesretli olan her şeye Kevser denilirdi.Efendimiz'in(sallalahu aleyhi ve sellem) nesli de Hz.Ali ile Hz.Fatıma'dan devam edecekti ve bereketli bir nesil olacaktı.Bundan dolayı bir adı da Kevser'dir Hz.Fatıma'nın."

  Kaynak: webokur.net
  Mahmut Açıl'ın ''İnci Çiçeği Hazreti Fatıma (radıallahu anha)'' kitabı