Hz. Mevlana'nın evrensel sözleri

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 6 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Mevlana İle İlgili Düşündürücü Sözler

  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Dedikodulardan, manasız sözlerden dilini tut. Paran varsa, onları yoksullara vermek için avucunu aç. Beden hasisliğinden vazgeç, cömertliği ortaya koy.
  Şehvetleri, nefsin istediği ve zevkli bulduğu şeyleri terk etmek de, bir çeşit cömertliktir. Şehvete yakasını kaptıran, şehvete dalan kimse bir daha kurtulamaz.”  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Cömertlik, cennet selvisinin bir dalıdır. Böyle bir salı elden kaçırana yazıklar olsun.
  Nefsin isteklerini terk etmek, sapasağlam bir kulptur. Bu kulp ruhu göklere çeker çıkarır.
  Ey doğru yolda olan kişi! Cömertlik dalı, seni yücelere çeke çeke aslına götürür. “
  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Irmağı gören, susuzlardan suyu esirgemez; bilhassa Cenab-ı Hakk'ın feyz deryasını gören, lütuf bulutlarına nail olan kimse, muhtaç olanlara karşı iyiliklerde bulunur, cömert olur.”
  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:"Ey oğul, herkesin ölümü kendi rengindendir. Düşmana düşmandır, dosta dost!
  Ayna Türk’e nazaran güzel bir renktedir. Zenciye nazaran o da zencidir.
  Ey can, aklını başına devşir. Ölümden korkup kaçarsın ya; doğrusu sen, kendinden korkmaktasın.
  Gördüğün, ölümün yüzü değil, kendi çirkin yüzün. Canın bir ağaca benzer; ölüm onun yaprağıdır.
  İyiyse de senden yetişmiş, yeşermiştir; kötüyse de. Hoş nahoş.. gönlüne gelen her şey senden, senin varlığından gelir."
  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:” Cömertliği olmayan elin, kasap satırıyla kırılması uygundur.”  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Çalışman, Hakk'ın sana lütfettiği güce, cüzî irade nimetine bir şükürdür. Cebr inancın ise, o nimeti inkâr etmektir.”  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:” Ey Hakk talibi, çalışarak, onun verdiği cüzî irade gücüne şükretmen, senin manevî gücünü, kuvvetini artırır. Cebr inancı ise, çalışma, bir şeyler yapma nimetinin elden gitmesine sebep olur.”  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”
  Ahmağın özrü kabahatinden beterdir. Cahilin özrü ise her bilgiye zehirdir.”
  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:"Güzel üslupla söz söyleyenleriz;
  Mesih’in talebesiyiz; nice ölülere tuttuk da can üfürdük biz.

  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:"Surette kalırsan putperestsin. Her şeyin suretini bırak, manaya bak.
  Hacca giderken hac yoldaşı ara. Ama ha Hintli olmuş, ha Türk, ha Arap.
  Onun şekline, rengine bakma; azmine ve maksadına bak.
  Rengi kara bile olsa değil mi ki seninle aynı maksadı gdüyor, aynı senin rengindedir, sen ona beyaz de."  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Haddini bilmezlerin, ukalaların, cahil, kendini beğenmişlerin, fena tabiatlı kişilerin zehirli sözleri insanın ruhunu üşütür, hasta eder. Bu yüzden bu gibi kişilerden uzak durmak gerekmektedir”  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”
  O tatlı sözlü cahil sana "Ey anasının canı, ey gözümün nuru!" der, fakat bu hoş sözlerin ötesinde ızdırap vardır, hasret vardır, acılar vardır.
  Cahil kişi, çocuğunu tatlı diller dökerek aldatan ana gibidir.”  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”
  Bir kimse çalışmazsa, onun ücreti yoktur! Çünkü insan için ancak işlediği hayırlı işin ücreti, yani sevabı vardır!”
  Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:” Ey insanlar! Siz hepiniz, birbirinizin sürüsü ve çobanısınız. Peygamber ise hepinizin çobanıdır. Halk sürü gibidir. Peygamber ise onun güdeni.
  Çoban sürüsü ile uğraşmaktan korkmaz. Fakat onları sıcaktan ve soğuktan korur.
  Çoban eğer sürüye kahırla bağırsa bile, bil ki; bu bağırış bütün sürüyü sevdiğindendir.”