Hz.Muhammed Doğayı ve Canlıları Seven Bir İnsandı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Hz. Muhammed (sav) doğayı ve canlıları korumaya önem vermiştir.

  Hz. Muhammed çevrenin, suların, toprağın ve havanın temiz tutulmasını istemiştir. Su kaynaklarını, nehir kenarlarını ve gölleri kirletmeyi yasaklamıştır.

  Hz. Muhammed hayvanlara eziyet edilmemesini istemiştir. Hayvanların beslenme ve temizliklerine, yavruların bakım ve korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirtmiştir.

  Hz. Muhammed (sav), doğanın vazgeçilmez bir parçası olan ağaçla ilgili olarak: "Bir Müslüman ağaç diker de bunun meyvesinden insan, evcil ve vahşi hayvan veya kuş yiyecek olsa, yenen şey onun için bir sadaka hükmüne geçer. Her kim (o ağaçtan) ne eksiltirse, bu kendisi için (kıyamete kadar) sadaka olur." buyurarak bizleri ağaç dikmeye teşvik etmiştir.

  "Güneşin ortalığı kasıp kavurduğu bir gün bir kadın çölde yoluna devam ederken susuzluktan yorgun düşer. Gördüğü bir su kuyusuna inerek susuzluğunu giderir. Yukarı çıktığı zaman susuzluktan bitkin hale gelmiş, neredeyse ölmek üzere olan bir köpeğin, kuyunun etrafında dolandığını, nemli toprağı yapayıp durduğunu görür. Hayvana acır, kuyunun duvarı örülmediği için inip çıkmak zor olduğu halde tekrar kuyuya iner. Ayakkabısına su doldurarak köpeğe verir. Onun bu hareketinden hoşnut olan Allah, kadının günahlarını bağışlayıp affeder."

  Peygamberimize şöyle bir soru soruldu:

  - Ey Allah'ın elçisi, hayvanlara yapılan iyilik için de sevap var mıdır? Peygamberimiz cevap verdi:

  -Her canlı için yapılan iyiliğin mükafatı vardır.