Hz. Muhammed Dönemi Hakkında Bilgi

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Nehir tarafından 14 Şubat 2014 başlatılmıştır.


 1. Hz. Muhammed Dönemi İle İlgili Bilgiler

  HZ. MUHAMMED DEVRİ (571 - 632)

  571 yılında Mekke'de dünyaya gelmiştir. Kureyş kabilesinin Haşimioğulları soyundan Abdullah'ın oğludur. Babası, o doğmadan önce ölmüştü. Küçük yaşta annesi de ölünce, önce dedesi daha sonra da amcası tarafından yetiştirilmiştir. Halk kendisine El-Emin adını vermişti. 25 yaşında Hz. Hatice ile evlenmiş, hayatında hiçbir zaman putlara tapmamıştır. 610 yılında kendisine ilk vahiy gelmiş ve peygamberlikle görevlendirilmiştir. Ona ilk inananlar karısı Hz. Hatice, Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve kölesi Zeyd'dir. İlk başta gizli olarak İslamiyeti yayma çalışmalarında bulunmuştur. Mekkeli müşrikler bu duruma aşırı tepki göstermişlerdir. Baskı uygulayarak İslamiyet'in yayılmasını engellemeye çalışmışlardır. Önceleri gizli yapılan toplantılar daha sonra Hz. Ömer gibi cesur birinin de Müslüman olmasının ardından gizlilikten sıyrılmıştır.

  UYARI
  Ebu Süfyan önderliğindeki Kureyşlilerin Müslümanlara ilk aşamada karşı çıkmasının temel nedeni kendi ekonomik çıkarlarının bozulacağı endişesiydi.


  Müslümanların kendilerine sağladıkları ilk destek Akabe Biatı'dır. Medineli Evs ve Hazrec kabilelerinden bazı kişiler Akabe'de Hz. Muhammed'e bağlılıklarını bildirmişlerdir.