Hz. Muhammed Dürüst ve Güvenilir Bir İnsandı

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Elif tarafından 16 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Güzel ahlakın en önemli özelliklerinden olan güvenilirlik aynı zamanda Peygamberin genel niteliklerindendir.Hz.Muhammed,dürüst ve güvenilir bir insandı.

  Hz. Peygamber'in kısa süre içinde yüz binlerce insanın sevgisini ve bağlılığını kazanmasının nedenlerinden birisi, onun güvenilir bir insan olmasıydı. İçinde yaşadığı toplumda Hz. Muhammed'e duyulan güvenden dolayı birçok kişi, Müslüman olmamalarına rağmen değerli eşyalarını ona emanet ederlerdi.

  O, asla yalan söylememiş ve yaşamı boyunca da yalana karşı olmuştur. Bir gün Hz. Muhammed tüm Mekkelilere İslam'ı anlatmak için onları bir tepeye çağırıp; "Ey insanlar şu dağın arkasında size karşı hazırlanmış bir ordu vardır, desem bana inanır mısınız?" diye sorduğunda hepsi: "Evet, çünkü senden hiç yalan söz işitmedik." diyerek onun doğruluğunu onaylamışlardır.

  Bir gün Peygamberimiz Medine çarşısında dolaşırken elini bir tahıl yığınına daldırmş ve onun altının ıslak lduğunu, üstünün ise kuru ve temiz tutulduğunu görmüştür. Satıcı, bu durumun yağmurdan kaynaklandığı bahanesini ileri sürünce Hz. Peygamber "Bizi aldatan bizden değildir." buyurarak satıcıyı ikaz etmiştir.
  Hz-Muhammed-Durust-ve-guvenilir-bir-insandi.jpg