Hz. Muhammed'in doğduğu gün gerçekleşen mucizeler

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 6 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  PEYGAMBERİMİZ HZ. MUHAMMED’İN (SAV) DOGUMU VE MEYDANA GELEN OLAYLAR

  Yeryüzünü manevî bir karanlık kaplamıştı.

  Mevcudat, beşerin zulüm ve vahşetinden âdeta mateme bürünmüştü. Gözyaşı döken gözler değil, ruh ve kalbler idi. Kalb ve ruhların keder, elem ve gözyaşına âlem de iştirak etmiş, sanki umumî yas ilân edilmişti!

  Yeryüzü, saadetin, sevincin ve huzurun kaynağı olan "tevhid" inancından mahrumdu. Küfür ve şirk fırtınası, ruhları ve kalbleri kasıp kavurmuştu. Gönüllerde tek mâbud yerine, birçok batıl ilâh yer almıştı! Hakikî sahibini arayan ruhların feryadı ortalığı çınlatıyordu.

  İnsanlar, birbirini yiyen canavarlar misali vahşîleşmiş, küfür, şirk, cehalet ve zulüm bataklığında boğulmaya yüz tutmuşlardı. Zalimin zulüm kamçısı altında mazlum inim inim inler hâle gelmişti.

  Âlem mahzun, varlıklar mahzun, gönüller mahzun ve simalar mahzundu.

  Akıl, ruh ve kalbleri manevî kıskacı altına alıp olanca kuvvetiyle sıkan bu küfür ve şirke, bu dalâlet ve cehalete, bu hüzün ve sıkıntıya beşerin daha fazla katlanmasına Allah'ın sonsuz merhameti elbette müsaade edemezdi! Bütün bunlara son verecek bir zâtı, şefkat ve merhametinin bir eseri olarak elbette gönderecekti!

  Hz. Peygamber Arap yarımadasının batısındaki Hicaz bölgesinde yer alan Mekke şehrinde dünyaya geldi. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Bunun sebebi o sırada Araplar arasında belirli bir takvimin kullanılmamasıdır. Genel kabul gören kanaate göre Fil Vak‘ası’ndan 50-55 gün sonra Rebîülevvel ayında Pazartesi günü dünyaya gelmiştir. Farklı hesaplamalara göre Hz. Peygamber’in doğum tarihi 20 Nisan (9 Rebîülevvel) 571 veya 17 Haziran (12 Rebîülevvel) 569 Pazartesi şeklinde belirlenmektedir. Bu tarihlerden birincisi Mısırlı astronomi âlimi Muhmut Paşa el-Felekî’ye (ö. 1302/1885), ikincisi ise çağımızın meşhur İslâm âlimi Muhammed Hamidullah’a (ö. 2002) aittir.

  Peygamberimizin Doğumunda Meydana Gelen Olaylar:

  Peygamberimiz doğduğunda bazı hadiseler meydana geldi, bunlardan bazılarını söyle sıralayabiliriz: Peygamberimiz, Anadan Sünnetli ve göbeği kesik olarak doğdu. Peygamberimiz doğarken, çocukların yere düstükleri gibi düsmeyip ellerini, yere dayamış basını semaya kaldırmış olarak doğdu. Peygamberimiz doğduğu zaman ,bir yıldız doğmuş ve bilginler, bu yıldızın doğduğu gece,Ahmed doğmuştur Dediler.Bir çok Yahudi Alımı Tevrat’tan inceleme ile peygamberimizin bu gecede doğduğunu yakınlarına bildirmişlerdir.

  Peygamberimiz doğduğu gece Kısranın sarayından on dört şerefe yıkıldı. İranlıların, bin yıldan beri hiç sönmeden yanan Atesgedelerı sönüverdi. Save Gölünün suyu çekildi. Sema ve Vadisini su bastı. Iran Şahı, Arapların, ülkesini istila edeceğini rüyasında gördü, ve telaşa düştü.

  1. Teşrif Ettikleri Gece Bir Yıldız Doğdu

  2. Medayin 'deki Kisrâ Sarayından 14 Burç Çatırdayarak Yıkıldı

  3. Kâbe 'nin İçini Karanlık ve Kirlere Boğan Putların Pek Çoğu Baş aşağı Yıkıldı

  4. Takdis Edilen Meşhur Save (Taberiyye) Gölü Bir Anda Kuruyuverdi


  5. Semave Vadisi, Taşarı Seller Altında Kalıp Gömüldü

  6. Gök Kubbeden Salkım Salkım Yıldızlar Döküldü