Hz Muhammedin Elbise temizliği ile ilgili hadisleri

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Ceren tarafından 19 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Hz Muhammedin Elbise temizliği ile ilgili söylediği sözleri

  Peygamber Efendimiz de kendi zamanının ve şartlarının verdiği imkânlar ölçüsünde en güzel şekilde giyinmeye çalışırdı. Elbiselerini giyerken “Örtülmesi gereken yerlerimi örttüğüm ve kendisiyle güzel göründüğüm bu elbiseyi bana giydiren Allah’a hamd olsun.” (Tirmizî, Deavât, 107.) diye dua ederdi. “Allah temizliği sever.” (Tirmizî, Edeb, 41.) buyurur, elbiselerinin temizliğine, tertip ve düzenine son derece dikkat Kıyafetlerinizi düzeltin. Öyle ki insanlar arasında parmakla gösterilen olun. Çünkü Allah çirkinliği ve ona özenenleri sevmez.”


  Hz. Peygamber (asm), insanların görünüş ve elbise itibariyle en güzel olanıydı. Arkadaşlarını, elbise temizliğine dikkat etmeleri için teşvik ederdi. Bir gün, üzerinde kirli elbise bulunan bir adam gördü ve:

  “Bu adam elbisesini yıkayacak bir şey bulamıyor mu?” (Ebû Dâvûd, Libas14)

  dedi. Hz. Peygamber (asm), bu sözüyle Müslümanları, bu adamın giydiği şekilde kirli elbise giymemeye davet ediyordu.


  Hz. Peygamber (asm) Elbise temizliği ile ilgili Başka bir hadisinde :

  “Kimin bir elbisesi varsa, onu temiz tutsun.”

  buyurmuşlardır. Hz. Peygamber (asm), özellikle insanların birlikte oldukları cuma ve bayram namazları gibi yerlerde elbiselerin temiz olması gerektiğini bilhassa vurgulamaktadır.


  Peygamberimiz (sav) umûmî meclis ve mescidlerde, “Kâfûr” veya başka tütsüler yakılmasını isterlerdi. Cuma günleri mescide güzel koku saçılmasını emrederlerdi.  - Sıcak bir günde iş veren ve işçiler, iş elbiseleriyle mescide gelmişler, mescid de küçük olduğu için, içerinin havası bozulmuş ve kokmuştu. Bunun üzerine Rasûl-i Ekrem (sav) : “Yıkanarak gelmiş olsaydınız daha iyi olurdu.” Buyurmuşlardı. Ondan sonra da Cuma günleri yıkanmak sünnet olmuştur.
   

 2. "Kim bu sarımsaktan yerse kokusu gidinceye kadar sakın bizim mescitlerimize yaklaşmayın