Hz Muhammedin gençliği ve Hz Hatice ile evliliği hakkında bilgi

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Elif tarafından 3 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Hz. Muhammed Gençliği ve Hz. Hatice İle Evliliği

  Hz. Muhammed, hayatının 8 yaşından 25 yaşına kadar olan dönemini amcası Ebu Talip'in yanında geçirmiştir. Çocukluğunda olduğu gibi gençlik yıllarında da amcasının koruması altında bulunmuştur. Ticaret için kervanlarla yazın Şam'a kışın da Yemen'e seyahat ederlerdi. Ebu talip de diğer Mekkeliler gibi ticaret işiyle uğraşıyordu. Şam'a giderken Hz. Muhammed (s.a.v)'i de yanında götürmekteydi.

  Hz. Muhammed (s.a.v), on yedi yaşındayken de başka bir ticaret kafilelerine katıldı. Amcalarından Zübeyr ve Abbas' la beraber ticaret için Yemen'e gitti. Böylece gençlik yıllarını ticaret yaparak değerlendirmiştir. Hz. Muhammed, diğer alanlarda olduğu gibi dürüstlüğüyle de herkes tarafından seviliyordu. Hz. Muhammed (s.a.v) bu dürüstlüğü ve ünü Hz. Hatice'den öğrenmişti. Hz. Hatice'de ticaretle uğraşıyordu, Mekke'nin ileri gelen zenginlerinden biriydi. Genç yaşında eşini kaybetmiş, yalnız kalmıştı. O dönemde kimsenin kimseye güvenmediği bir ortamda kadın olarak ticaret yapması iyice zor hale gelmişti. İşlerini yürütecek, güvenebileceği birine ihtiyaç duyuyordu. Aklına Hz. Muhammed (s.a.v) geldi. Ona birini göndererek ortaklık teklif etti.Hz. Muhammed (s.a.v) de teklifi kabul etti.
  Hz. Hatice, Hz. Muhammed (s.a.v)'le olan ortaklığını uzun süre devam ettirdi. Onu daha iyi yakından tanıma fırsatı buldu. Dürüst ve güvenilir kişiliğinden çok etkilendi ve ona evlenme teklif etti. Böylece onunla evlendi. Hz Muhammed (s.a.v) o zaman 25 yaşına gelmişti. Bundan sonraki hayatını Hz. Hatice ile birlikte sürdürdü.