Hz. Muhammed'in insanlara değer verdiğini örneklerle açıklayınız

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Elif tarafından 24 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  HZ. MUHAMMED İNSANLARA DEĞER VERİRDİ


  İnsanların aşırıya kaçmadan birbirine değer vermesi, ölçülü övgüde bulunması ,toplumsal ilişkilerin daha düzeyli ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.Değer verme,insanların gönüllerini kazanmanın bir yoludur.Hz. Muhammed (s.a.v) insanlara değer verirdi.O,insanların ırkına,cinsiyetine,rengine, makam ve mevkisine,zenginlik ve fakirliğine bakmaksızın onlara insan oldukları için değer verirdi.


  Hz. Muhammed, insanları ayrım yapmaksızın sever ve onlara değer de verirdi.Bu konu hakkında şu örnek dikkat çekicidir. Mekke'de müşriklerin zengin ve ileri gelenleri Hz. Muhammed'e gelerek, ''Biz senin yanına geldiğimizde,fakir ve zavallı insanları huzuurndan kov.Biz o insanlarla bir arada olmaktan hoşlanmamaktayız.Çünkü biz,büyük ve zengin kimseleriz.''dediler. O, bu durumu kabul etmeince, tekliflerini biraz daha hafifleterek "Hiç olmazsa biz senin yanına geldiğimizde, fakir ve zavallı kimseler kalkıp gitseler." dediler. Bunun üzerine aşağıdaki ayet indi:

  " Sabah akşam, Rablerinin rızasını dileyerek ona yalvaranları kovma. Onların hesabından sana bir sorumluluk yoktur, senin hesabından da onlara bir sorumluluk yoktur ki onları kovarak zulmedenlerden olma." [Enam 52]

  Hz. Muhammed (s.a.v) insanlara karşı yumuşak davranır, onları çok severdi. Herkese iyilik yapar, sıkıntıya düşenlere el uzatırdı. Bu iyiliklerin bazısı davranış, bazısı söz ile olurdu. Sahabiler, "Hz. Muhammed bizlere her zaman çok değer verir ve severdi. Bizim her birimiz, ‘Allah’ın Resulü, en çok beni seviyor’ diye birbirimizle iddiada bulunurduk." demişlerdi..

  Peygamberimiz, çeresinde hasta olanları ziyaret eder, onların şifa bulması için Allah’a dua ederdi. Komşularına eziyet etmezdi, onlara hemen her konuda yardımcı olurdu. Kendisi için istediğini başkaları için de isterdi. Kendisi için uzaklardan gelenleri ağırlar, onlara yakınlık gösterirdi. Fakir - zengin, büyük-küçük, efendi -köle, zenci- beyaz, kadın-erkek, onun gözünde herkes eşitti. Mescidinebi’yi süpüren zenci bir kadın vardı. Hz.Peygamber, bir ara göremeyince ashabına o kadını sordu.
  Arkadaşları onun öldüğünü haber verince, peygamberimiz, "Bana haber vermeniz gerekmez miydi?" diyerek sitemde bulundu. Ashab, bu olayı çok fazla önemsememişti. Peygamberimiz hemen "Bana kabrini gösterin" dedi. Gidip, kabri yanında namaz kılıp o kadın için dua etti. [Buhari 23 Cenaiz 66]Bu insanın yoksul, siyah ve hiç kimsenin tanımadığı biri oluşu, onun için önemli değildi. Herkese aynı sevgiyi ve saygıyı gösterip, değer verirdi.

  Hz. Muhammed bütün insanlara insan oldukları için değer verirdi.Hz. Peygamber, farklı dinlere inanan insanlara değer verir, hürmette bulunurdu. "Bir gün bir cenaze geçiyordu. Peygamberimiz, hemen ayağa kalktı. Bunun üzerine oradakiler, cenazenin bir Yahudiye ait olduğunu belirtince peygamberimiz, "O bir insan değil mi?" buyurdu. [Tirmizi, Diyat, 8].
  Hz. Muhammed insanlar arasında hiç bir ayrım yapmaz, ayrım yapanları da uyarırdı.Herkes, kendi duygularını rahatça ona iletebiliyordu. Ne kimsenin hakkını yer, ne de kimseye hakkını yedirirdi. İnsanlara karşı, kırıcı, kaba, çirkin sözler söylemezdi. Kamuya açık yerlerde gürültü çıkarmaz, kimseyi rahatsız etmezdi. Bir kişide gördüğü hatalı davranışı, o kişiyi incitmeden, tatlı dil ve güleryüzle düzeltmesini isterdi.İşte Hz. Muhammed, bütün bunları en güzel şekilde uygulayan bir peygamberdi.(sallallahu aleyhi vesellem)