Hz.Muhammed'in Mucizeleri

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve webkolik tarafından 19 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Peygamberimiz Hz.Muhammed'in (s.a.v)mucizeleri

  Hz. Peygamber'in hissi mucizelerinin bir bölümü kendi iradesi dışında meydana gelmiştir. Bu mucizelerin en ünlüleri şunlardır:

  1.Kur'an Mucizesi

  Efendimize peygamberlik görevi gelmeden önce Arap Yarımadası'nda en geçerli olan şey, başta güzel konuşmak ve şiir olmak üzere güzel söz söylemek mevcuttu. Çünkü insanların çoğunluğu okuma yazma bilmediği için, değer verdikleri güzel sözleri şiir gibi güzel sözlerle muhafaza ederlerdi. Bu nedenle kabileler içindeki şair ve hatipler milli kahramanlar gibi görünürdü. Hatta bazı kavimler, bu hatiplerin bir sözü üzerine birbiriyle savaşır, bazen de onların bir tek sözüyle savaşa son verirlerdi. Bu arada şair ve hatip olan yedi kişinin kasidesi altın harflerle Kabe duvarına yazılmıştı. Araplar onlarla büyük gurur duyuyordu, işte böyle bir zamanda Kur'an nazil oldu. Bütün edipler İmana davet edildikten sonra, Kur'andaki ayetlerle boy ölçüşmeye çağrıldı. Ama bu ediplerden hiçbiri, Kuran âyetleriyle yarışamadı ve ona karşı mağlup oldu. Hatta şiirleri altın harflerle Kabe duvarına yazılmış olan Lebid adlı bir edibin kızı: "Kur'ana karşı bu yazıların hiç bir değeri kalmadı" diyerek, babasının şiirini bizzat kendi elleriyle Kabe duvarından indirdi.


  2. Ayın iki parçaya ayrılması (Buhârî, "Menâkıb", 27; Müslim, "Münâfikun", 8).

  3. Bir gecenin çok kısa bir anında Mescid-i Haram'dan, Mescid-i Aksâ'ya gitmesi ile başlayan isrâ ve mi'rac mûcizesi (el-İsrâ 17/1).

  4. Taşın Hz. Peygamber'le konuşması
  (Müslim, "Fezâil", 2).

  5. Hutbe okuduğu hurma kütüğünün, minber yapıldıktan sonra, Hz. Peygamber'in minbere çıkışında inlemeye başlaması ve bunun üzerine Hz. Peygamber'in ona yaklaşarak okşar gibi elini gezdirmesi sonucunda kütüğün susması (Buhârî, "Menâkıb", 25).

  5) Bir yahudi kadının, Hz. Peygamber'i öldürmek amacıyla, ona kızartılmış zehirli koyun eti sunması üzerine, kendisinin zehirli olduğunu koyunun haber vermesi (Buhârî, "Tıb", 55; Müslim, "Selâm", 18; Ebû Dâvûd, "Dıyât", 6).