Hz Muhammedin Örnek Davranışları ile ilgili Ayet

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 24 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Nur Hz. Muhammed (s.a.v)'in Örnek Davranışları İle İlgili Ayetler

  Resul-i Ekrem Efendimiz mücessem bir adalet ve merhamet timsali idi. Ümmeti hakkındaki hoşgörüsü ve örnek davranışları her türlü tasavvurların üstündeydi. Bir Peygamber-i Zişan ki, Allah Teala Kuranı Kerimde ona devamlı adaletli olmasını emir buyurmuştur. Öyle bir kadri yüksek nebidir ki, mekarim-i ahlak/güzel huylar ile vasıflanmış olup bütün alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Artık onun kadar kim üstün ahlaklı olabilir?

  Mesela İslam nazarında israf ve savurganlık ahlaken kötü görülmüştür.Cimrilik de böyledir.Bu sebeple bir malın zekatını vermemek, fakirlerin-zayıfların imdadına koşmamak ve aile fertlerini kasten darlık içinde bırakmak ve öyle yaşatmak insanlığa adalete terstir.Hayatın vesilesi olan serveti boş işlerde ve yerlerde harcamak, kendi ihtiyacını hesaplamadan serveti elden çıkarmak doğru değildir.İşte bu konudaki ahlaki öernek savranışlara binaen Allah Teala Kuran-ı Mübin'de Resul-i Ekrem efendimiz'e hitaben,

  ''Ne elini boynuna bağlama ne de büsbütün salıver (Cimrilikten ve israftan uzak dur). Sonra kınanmış ve çaresiz bir halde kalırsın'' (isra 17/29) buyurmuştur.
  ''Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin” Kalem Suresi 4

  "Son ve evrensel peygamber olan Hz.Muhammed (s.a.), âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir: Doğrusu bu Kuran’da, kulluk eden kimselere bildiri vardır. Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya, 21/106-7)

  "Peygamberimizin ahlakı Kuran ahlakı idi. Kuran-ı Kerim’de Yüce Rabbimiz O’nun ahlakını överek, şöyle buyurmuştur: "Ya Muhammed! Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin." (Kalem Sûresi - ayet: 4.)

  “Andolsun size bir Peygamber geldi ki sizin sıkıntıya uğramanız onu incitir ve üzer. Çünkü o size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe Suresi 128)

  ''Şüphesiz sen, büyük bir ahlâka sahipsindir".(Kalem, 68/4)