Hz.Yunus Peygamber Kıssası

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 6 Temmuz 2012 başlatılmıştır.


  1. Hz.Yunus aleyhisselam kıssası hakkında kısa bilgi

    Yunus (as) görevlendirildiği kavim ile iman etmeleri için çok uğraşmıştı. Fakat bir türlü sonuç alamıyordu. İnsanlar O'na inanmıyordu. Buna Hz.Yunus çok kızıyordu. Bir gün dayanamayıp kavmini terk etti. Fakat Cenabı Allah'tan bu yönde bir emir gelmemişti. Bindiği gemi limandan ayrıldıktan sonra denizin ortasında kalıverdi. Hiç hareket etmiyordu. İnsanlar bu duruma çok şaşırdılar. İçlerinden biri gemide "efendisinden kaçan bir köle olmalı" dedi. Çok araştırdılar kimseyi bulamadılar. En son Yunus'a (as) "sen peygamberlik davasındaydın, olsa olsa senin yüzünden olmuştur, seni denize atacağız" dediler.

    Hz.Yunus'u denize attılar. Gemide hareket edip gitti. Yunus'u (as) bir büyük balık yuttu, o balığıda daha büyük bir balık yuttu. Hz.Yunus'un balığın karnında kaç gün kaldığına dair çeşitli rivayetler vardır. Yunus (as) izinsiz ayrılışının bir hata olduğunu anladı ve şu duayı okumaya başladı. "la ilahe illa ente subhaneke inni küntü minezzalimin" Tapılacak yönelecek hiçbir ilah yok ancak Sen varsın. Muhakkak ki ben nefsime zulm ettim. Cenabı Mevla hazretleri bir müddet sonra Yunus 'u (as) affederek karaya çıkmasını ve tebliğine kaldığı yerden devam etmesini nasip etmiştir.

    Bu ayet her müslümanın yapmış olduğu hata ve günahlar karşısında pişman olup diline zikir tutunacağı bir dua hükmündedir. Yeterki azgın lık göstermeden hatamızı anlayıp günahlardan geri dönelim. Selam ve dua ile...
    [​IMG]