İbadet, farz, sünnet ve dua sözcüklerinin anlamları

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 20 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  İbadet, farz, sünnet ve dua sözcüklerinin anlamları

  İbadet anlamı: bizi ve bütün mevcudatı yoktan var eden, her an varlıkta durduran, görünür ve görünmez kazalardan, belalardan koruyan ve her an çesitli nimetler, iyilikler vererek yetiştiren Allahü teâlânın emir ve yasaklarını yerine getirmekdir.

  Kısaca ibadet: Allah'a saygı ve tazim göstermek ve onun bize verdiği nimetlere karşı teşekkür borcunu yerine getirmektir.

  Farz anlamı: Yapılması kat'i delillerle sabit olan ilahi emirlerdir.Farzı terketmek haramdır; işlenmesinde sevap,özürsüz terkedilmesinde ise Allah'ın azabı vardır.

  Sünnet anlamı: Sünnetin sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun” demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (a.s.m.) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir.

  Dua anlamı: Duâ, istemek demektir. Aç bir kimsenin, iştihâlı olduğu bir zamanda yiyecek istemesi gibidir. Duâ, Allahü teâlâya yalvararak murâdını istemektir. Allahü teâlâ, duâ eden Müslümanı çok sever. Duâ etmeyene gadap eder. Duâ mü'minin silâhıdır. Dînin temel direklerinden biridir. Hadis-i şerifte, “Duâ müminin silahı, dinin de direğidir.” buyuruldu.