İbadetler insanı Allah'a yaklaştırır

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Eylem tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

  1. Eylem

    Eylem Süper moderatör Yönetici

    İnsanın, Allah'u Teala'nın insanlar için koyduğu ölçülere uyması, O'nunla ilişkisini güçlendirir. Allah (c.c)'a yönelen, O'nun ölçülerini hayatında uygulamaya çalışan kul, bu tutumuyla Yüce Allah ile arasındaki bağı güçlandirmiş olur ve ibadetler bu bağın somut göstergelerindendir. Mesela günde beş vakit namaz kılan bir Müslüman, her bir namazıyla Allah'u Teala ile bağını daha da güçlendirir. Allah'u Teala'nın huzuruna duran bir insan, Rabbini hatırladığını, onu unutmadığını ortaya koymuş olur. Allah Azze ve celle için malının bir kısmını fakire zekat olarak veren bir insan, Allah'ın bu alandaki emrini yerine getirerek O'nun la bağını daha da sağlamlaştırır.

    İbadet yaparken Allah'u Teala'ya O'nu görüyormuş gibi ibadet etmek, kulun O'nunla arasındaki iletişimin gücünü gösterir. Allah Azze ve celle, bir kulunun kendine yakınlığını, samimiyetini elbette karşılıksız bırakmaz. Kendisi ile ilişkisini güçlendirmek ve iletişim kurmak için çabalayanın bu çabasını boşa çıkarmaz. Kendisi ile ilişkisini güçlendirmek isteyene karşı maddi ve manevi nimetlerini onun iyiliğine olacak şekilde daha fazla açar.

    İbadet aynı zamanda şükürdür, şükür Allah (c.c.) ile ilişkiyi güçlendirmenin en önemli araçlarından biri olup ibadet de verilen nimetlerden dolayı nimetleri verene teşekkür ve minnettarlık ifadesidir. Bu bakımdan şükür insanın Allah'la ilişkisinde en önemli iletişim araçlarından biridir.