İbn-i Sina Kimdir Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İbn-i Sina Hakkında Kısa Bilgi

  Eski Buhara'dan 24 kilometre mesafedeki İsfana Kışlası'nda doğan ve bir Türk olan İbni Sina, Avrupa'da büyük tesirler meydana getiren ve tıp aleminin müstesna simasıdır.

  İbni Sina, organların vazifelerini ilmi, sağlık ilmi, hastalıklar tedavi usulleri ve tıbbi maddeler ilmi olarak beş cilt halinde yayınlanan ''el-Kanun'' adlı eser ile tıp alemine 760 ilaç kazandırmıştır. Bu eser, bir milyon tıbbi kelimeyi ihtiva eden en büyük tıp ansiklopedisidir.

  Bir gün mezattan tesadüfen satın aldığı Farabi'ye ait kitaptan metafiziği iyi anlamak fırsatını bulan İbni Sina, yüksek kültürünü, Müslüman - Türk dünyasının en büyük fizolofuna borçlu olduğunu daima itiraf etmiştir.

  eş-Şifa adındaki eseri, Avrupa'da Sufficientia adı ile tanınmaktadır. Ayrıca mantık ve terbiyeye dairyazdığı eserler de Batı dillerine çevrilmiştir. el-Kanun adlı eseri, iki asırdan fazla Hıristiyan felsefesi üzerinde tesirler yapmıştır.

  İbni Sina, eserlerinde ilmin bütün dallarına temas etmiştir. Yalnız Doğu'da değil, Batı'da da tıbbın gelişmesinde, çok önemli roller oynamıştır. İbni Sina, ilim dünyasına hizmeti ile Ortaçağ'ın sonuna kadar dünya hekimliğin lideri oldu. Batıda İslam aleyhtarlığı ile 16. yüzyılda İbni Sina'ya da karşı çıkıldıysa da, ona olan ihtiyaç 'el-Kanun'un 1539'da Roma'da asıl metni ile yeniden basılması ile daha iyi anlaşılmıştır.

  Osmanlı hekimliği de İbni Sina ile olan bağlantısını 19. yüzyıla kadar sürdürmüştür.

  Medeniyet üzerinde araştırmalar yapan İbni Sina, daha 1021 yılında fosilleri ve dağların teşekkülünü ilmi surette tesbit ve izah etmiştir.