iç organlarımız yerleri ve görevleri nelerdir kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Eylem tarafından 17 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  İç organlarımız yerleri ve görevleri nelerdir?

  İnsan vücudun da pek çok organ ve bu organların birleşmesi ile oluşan organ sîstemleri mevcuttur. Vücudumuzdaki organlardan bir kısmını iç organlar olarak sınıflandırmak mümkündür ve bazı durumlarda da bu ayırımı yapmak gereklidîr.

  Göz, kulak, kol ve bacaklar da birer organdır. Bununla bîrlikte, iç organlar, gövdenin içînde olan organlara denîr ve iç organlarımız göğüs kafesi ve karın boşluğunda yer almaktadır.

  Akciğer ve kalp hayati açısında en önemli organlarımızın başında gelmektedîr ve bu organlar göğüs kafesi ile çervelenmiştîr ve mîde, böbrek ve bağırsaklar gibi diğer iç organlarımız ise karın boşluğu dediğîmiz ve göğüs kafesi ile bel arasındaki bölgede yer almaktadır.

  İç Organlarımız: Soluk borusu, yemek borusu, akciğerler, kalp, mîde, karaciğer, safra kesesi, oniki parmak bağırsağı, pankreas, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum, dalak, böbrek, apandisîtten oluşur.

  Kalp: Kalbimiz içi boş, kas yapısında bir organ olarak göğüs boşluğu içinde her îki akciğer arasında tepesi aşağıda tabanı yukarıda bir koni gibidîr. Üçte biri orta çizginin sağında, üçte ikîsi sol yanındadır.

  Karaciğer: Diyaframın hemen altında, sağ tarafta, yaklaşık olarak 2 kilogram ağırlığında koyu kırmızı renkte yumuşak bir organdır. Vücudun kalpten sonra en önemli organıdır. Protein ve vitamin üretir. Vücudun sıcaklığını dengeler ve vücuttaki kan oranını belli bir seviyede tutar.

  Akciğer: Göğüs boşluğu içinde bulunan ve solunuma yarayan organ. Göğüs boşluğunun sağ ve sol yanlarında bulunan iki ayrı parçadan meydana gelmiştir. Sağ akciğer üç loba, sol akciğer iki loba ayrılmıştır. İç yan yüzlerinden bronşlar, atardamarlar, toplardamarlar lenfalar ve sinirler çıkar. Ana görevi atmosferdeki oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve kan dolaşımındaki karbondioksiti atmosfere çıkartmaktır.

  Dalak: Karın boşluğunun solunda, midenin arka tarafında bulunan dalak, eskimiş kırmızı kan hücrelerini yok eder, gerektiği zaman da yeni kırmızı kan hücreleri imal eder.

  Mide: Karın bölgesinin sol tarafında, kaburga kemiklerinin arkasında ve diyaframın altında, oyuk ve torba biçiminde olan bir organdır. Sindirim sisteminin yemek borusu ile bağırsak başı arasında bulunan kısmı olup, sindirimin ilk gerçekleştiği yerdir.

  İnce Bağırsak: İnce bağırsak kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir ki bu besinlerin bağırsak duvarından difüzyonu ve böylece de emilimi için uygun olan yüzey alanını arttır. Yetişkin bir insanın ince bağırsağı, ortalama olarak, yaklaşık 7 metre uzunluğundadır.

  Kalın Bağırsak: İnce bağırsak ile anüs arasındaki kısımdır. Toplam uzunluğu 1.5 metre olup, sindirim sisteminin beşte birini oluşturur. Karın içerisinde ters dönmüş U harfi şeklinde karnın sağ alt tarafından kör bağırsakla yukarı doğru çıkar, karaciğer altından karnı yatay olarak geçer.

  Onikiparmak Bağırsağı: Midenin hemen ötesinde 5 - 10 santim kadar uzayan incebağırsağın bir kısmıdır. C harfi görünümündedir. Bu bağırsağın her zaman mide ile ilişik görülmesinin nedeni ise, mideye tesir eden rahatsızlıkların çoğunlukla onikiparmak bağırsağını da etkilemekte olmasından ileri gelmektedir.

  Böbrek: Omurgalılarda yerleşen boşaltım sistemi organlarıdır. Böbreğin görevi ,proteinlerin parçalanması sonucunda oluşan üre gibi zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırırken, diğer yandan vücudun sıvı, minerallerinin dengesini korumaktır.

  Pankreas: Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır. Salgılarıyla sindirim fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır. Salgılarıyla sindirm fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.

  Soluk Borusu: Nefes borusu vücudumuzda havayı ciğerlerimize göndermemizi sağlar. Ağız bitimi gırtlaktan başlayıp ciğerlere kadar uzanır. Biz yutkunurken küçük dil soluk borumuzu kapatır ve yiyeceklerin yemek borusundan aşağıya doğru gidip midemize ulaşmasını sağlar.

  Yemek Borusu: Yenilen gıdaların ağızdan sonraki geçiş bölgesi, boğaz.İçten dışa doğru örtü epiteli, düz kas ve bağ dokudan oluşmuştur. Besinler yemek borusundan geçerken yemek borusu peristaltik hareketler yapar. Yemek borusunda sindirim gerçekleşmez. Besinler yemek borusundan mideye geçiş yapar. Yemek borusu ağız ve mideyi birleştirir.

  Apandis: İnsanlarda, kalın bağırsağın bir çıkıntısı olan körbağırsağın alt bölümüne bulunan, serbest olan öbür ucu çıkmaz halinde sonlanan solucan şeklinde bir bağırsak çıkıntısıdır. Kalınbağırsakta bulunan mikropları yok ederek hastalık yapmalarını önlemeye çalışır.

  Safra kesesi: Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organdır. Yemek yendiği zaman safrakesesi kasılır ve konsantre safra ince bağırsağa akar ve yemeklerin sindirilmesine yardım eder.

  Rektum: Kalın bağırsağın son bölümüdür. Anüse açılır. Dışkının atılımdan önce tutulduğu yerdir. Rektumun son birkaç santimetresi deriye benzer bir doku ile kaplıdır. Kalın bağırsağın genişlemesi sonucu oluşan ortalama 15 cm uzunluğunda olup sindirim sistemimizin son kısmıdır.

  Anüs: Sindirim kanalının bitiş kısmı. Dışkılar boşaltım sırasında anüsten geçerek vücuttan atılırlar.

  Penis ve Vajina: Sindirim sisteminin sıvı ifrazatı olarak son bulduğu yerdir. Kasık arasında bulunurlar. Aynı zamanda üreme organlarıdır.

  organlar.jpg