İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Deniz tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır kompozisyon örnekleri

  Hayatta insanlar iyi ve kötüler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. İyi insan çevresinin, arkadaşlarının kötülüğünü düşünmeyen her zaman doğru hareketler yapmanın çabasında olan düzgün karakterli insanlardır.

  Kötü insanlar da bunun tam aksine ne zaman ve nerede ne yapacağı belli olmayan tiplerdir. Karşısındakileri maddi ve manevi zararlara sokabilecek tarzda insanlardır.

  Bu atasözünde anlatılmak istenen düşünce iyi insanla kötü insan arasındaki farkı yansıtır. Birine bir şey yapmadan önce o insanın yerine kendimizi koyarak neler hissedeceğini yada neler düşüneceğini önceden tahmin etmek gerekir.

  Bu sözdeki esas düşüncede budur. Birine kötülük yapmadan önce bu durumun neler getireceğini düşünerek ona göre hareket etmemiz gerektiği anlatılmaktadır. Unutulmamalıdır ki her kötülüğün karşılığı vardır. Döner dolaşır sonunda yapılan kötülük insanın hayatında hiç ummadığı bir anda karşısına çıkar.

  Bu yüzden her insan karşısındaki insanlara karşı saygılı ve anlayışlı tutumlar sergilerse o insanlar tarafından kabullenilerek yaşadığı süre boyunca hiç bir kötülükle de karşılaşmaz.