İhlas Suresinin Fazileti

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 15 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. İhlas Suresi Anlamı ve Tefsiri

  İhlas Suresinin Okunuşu Ve Meali​


  İhlas sursi ve anlamı Kur'an sureleri içinde en faziletli olanlarındandır. Sure Mekke'de nazil olmuştur. Toplam dört ayetten oluşmaktadır. İhlas kelimesi samimi olmak, içten bağlanmak ve Allah'ın rızasını gözetmek anlamlarına gelmektedir. Sure Cenabı Allah'ın vahdaniyeti ile zati sıfatlarını anlattığı ve bunlara samimi imanın gereklerini vurguladığından bu isim ile adlandırılmıştır. Yahudi ve Hıristiyanlar kendilerine gelen şeriatı tahif edip, Cenabı Allah'a oğul isnad etmelerine karşılık, bu yalanların hepsinden münezzeh olduğunu anlatır niteliktedir. Ayrıca Mekke'li müşrikler Peygamber Efendimize Cenabı Allah'ın nesebini soruyorlardı. Allah'u Teala ve Tekaddes Hazretlerini kendi taştan yontulma uydurma ilahları ile karıştırıyorlardı. Allah'u Subhanehu ve Teala İhlas suresi ile hem inkarcılara cevap vermiş, hemde müslümanların iman akidelerini belirlemiş oluyordu.

  Bismillahirrahmanirrahim

  ۱- Qul Huvallahu ahad

  1- De ki; (Ey Muhammed) O (cc) Allah (cc) varya, (birlikte, teklikte, ilahlıkta hiçbir yarışıcısı olmayan, arkasında daha zayıf ikinci bir güç, kudret olmayan) bir tektir.

  ۲- Allah-us-sammed

  2- (İşte O birtek olan) Allah (kendinden başka hiçbir şeye muhtaç değil, bilaksi herşey O'nun varlığına muhtaç) Samed'tir.

  ۳- Lemyelid velem yuuled

  3- O (Allah-cc-) doğurmamış ve doğmamıştır

  ۴- velem ye kunlehu kufuven Ahad.

  4- ve (ebediyyen) hiçbir şey O'na (cc) denk ve benzer değildir (olmayacaktır)

  قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
  اللَّهُ الصَّمَدُ
  لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
  وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ


  İhlas suresinin faziletini bir çok hadisi şerifte Peygamber Efendimiz ümmetine bildirmiştir. Bunların en önemlileri, büyük muhaddis Buhari'nin rivayet ettiği "İhlas suresi Kur'anı Kerimin üçte birini okumaya eşittir" hadisi şerifidir. Tirmizi'nin diğer bir rivayetinde "Yatarken 100 defa İhlas okuyan Cennete girer" buyrulmuştur. İhlası şerifin fazileti yanında, ,ç,nde geçen Cenabı Allah'ın zati sıfatlarına ve iman akidesine dikkat ederek imanımızı şirkin ve küfrün her türlüsünden uzak tutmaya çalışmalıyız.
  [​IMG]
  yavuz yıldırım@webokur.net