İki Almanya’dan Tek Devlete Özeti

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 5 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  İki Almanya’dan Tek Devlete Özeti
  İkinci Dünya Savaşı’nın Avrupa’da yarattığı dikkat çeken sonuçlarından biride Almanya’nın, Doğu ve Batı olmak üzere iki devlete ayrılmasıydı. Bu durum aynı zamanda bir milletin ikiye bölünmesi anlamındaydı. Bu durumun en önemli göstergesi de Utanç Duvarı olarak ta nitelendirilen Doğu ve Batı Almanya’yı ikiye ayıran Berlin Duvarı’nın inşa edilmesi olmuştur.

  1980’lerin sonunda Doğu Almanya’da Batı’yla olan ilişkilerini artırma eğilimi artmıştır. Doğu Almanya’nın vatandaşlarına ülkeden çıkış vizesi vermesi, birçok Doğu Alman vatandaşın Batılı diğer devletlerin büyükelçiliklerine sığınmasına neden olmuştur. Bu durum iki Almanya’nın birleştirilmesi çalışmalarını hızlandırmıştır.

  Nitekim 9 Kasım 1989’da Berlin Duvarı geçişlere açılmış iki Almanya arasında gezi ve göç serbestliği getirilmiştir. 14 Ocak 1990’dan itibaren de Berlin Duvarı yıkılmaya başlanmıştır.

  Batı ve Doğu (Demokratik) Almanya 3 Ekim 1990’da resmen birleşmiştir.

  Birleşim sonrasından Doğu Almanya’daki SSCB askerlerinin çekiliş süreci belli bir tahmine bağlanmıştır. Bu süreç 31 Ağustos 1994’te tamamlanmıştır. Batılı müttefiklerde 9 Eylül 1994’te askerlerini Almanya’dan çekmiştir.

  Almanya birleşim sonrasında Avrupa’nın en kalabalık nüfusuna ve en büyük ekonomisine sahip ülke konumuna gelmiştir.