İkram ve Güzel Söz Hakkında Hadisler

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 19 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Yemek yedirmek ve güzel söz söylemek cennete girmeyi gerektirir.

  Bu mübarek hadis-i şerif, ümmet için saadet vesilesi olan iki önemli toplumsal vazifeyi tavsiye etmektedir. Birincisi yemek yedirmek, diğeri de güzel söz söylemektir.

  1. Müslümanlar, daima ikram eden konumunda ve hoşgörü sahibi olmalıdır.Hali vakti müsait olanlar fakirlere ve zayıflara yardım etmeli, onları kendi nimetlerinden faydalandırmayı bir insaniyet gereği bilmelidir.Rahat ve müreffeh hayat süren kimseler de kendi aralarında uygun zamanlarda güzel ziyafetler tertib etmelidirler ki aralarındaki muhabbet ve dayanışma artsın, medeni hayatın takdire şayan bir şekilde ortaya çıkmasına hizmet etsin.

  Kur'an-ı Kerim, müslümanların bu yoldaki müsbet hareketlerini kutsi bir lisanla övmektedir. Kur'an'da buyruluyor ki, ''ebrar'' (iyiler) zümresini teşkil eden müslümanlar, nafakalarını temin etmekten aciz olan fakirlere, yetimlere ve esirlere seve seve yemek yedirirler,bu yolda harcadıkları her ne varsa, kendileri bunlara ihtiyaç duysa, kalben arzusu bulunsa bile bunları o muhtaç kimselere sarfetmekten geri durmazlar.

  2. Müslümanların konuşmalarında, toplum hayatında bir nezaket, samimiyet ve hayırseverlik tecelli etmelidir. Kalpleri kıracak, insanların nefretini kazanacak, fitne ve fesada sebebiyet verecek sözlerden, münakaşalardan ve yazılardan son derece sakınmalıdır. Nezaket ve hikmet dolu güzel sözler ve kıymetli yazılar ruhlara tesir eder, kalpleri çeker, maksadın gerçekleşmesine hizmet eder. Kur'an-ı Hakim, bizleri bu konuda çok güzel irşad etmekte, aydınlatmaktadır.Hakiki müminler, Allah Teala'dan korkarlar, daima doğru ve faydalı sözler söylemeye çalışırlar, zararlı, faydasız laflardan kaçınırlar.