İlaçsız migren tedavi edilebilir mi?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve webkolik tarafından 23 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Migrene ilaçsız tedavi

  İlaçsız migren tedavisi
  Başın bir bölümüne veya bütününe etki eden migren, gözlerde başlayıp kafa arkasına kadar duyulan ağrı çubuğu biçiminde kendini gösterir.Migren Ağrısı, boyundan aşağıya omuza, bazı durumlarda vücudun aynı tarafındaki kola ve bacağa vurabilir. Başağrısı şiddetlendikçe gözaltları kararır.
  Bir çoğunun kaynağı bilinemeyen bu hastalıkla başa çıkmak için kullanılan ağrı kesiciler migreni artırıyor, antidepresanlar ise bir çok rahatsızlığa neden oluyor.
  Dünyada en sık dile getirilen rahatsızlıkların başında gelen migren, Türkiye’de kadınların yüzde 21.8’ini, erkeklerin yüzde 10.9’unu etkiliyor.
  [​IMG]


  Doktor Fizyoterapist Gamze Şenbursa, kökleri binlerce yıl öncesine dayanan ilaçsız bir yöntem olan refleks terapiyi, migren hastaları için yeni bir çözüm yolu olarak önerdi. Ortalama 4 seanstan itibaren hastalarda rahatlama ve atakların şiddetinde azalma sağladıklarını belirten Dr. Fzt. Gamze Şenbursa, yoğun ilgi gören yöntem hakkında bilgileri şöyle:

  - Refleks terapinin migren hastalığında etkinliği çok yüksek olmakla beraber, tedavi protokolü her hastanın ağrısının lokalizasyonu, şiddeti ve şekline göre değişiklik gösterir. Mesela kafanın ön tarafından gelen ağrı safra kesesi meridyeni ile yakın ilişkidedir. Boyundan gelen ağrı ise mesane meridyeni ile ilişkilidir. Hastanın blokasyon alanlarının tespiti ve genel değerlendirilmesinin ardından kişiye özel tedavi planlanır. Uygulama ortalama olarak haftada 2 kere yapılır, tedavinin süresi hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 4 seanstan itibaren kişiler rahatlamayı ve atakların şiddetinin azaldığını gözlemlemeye başlar.

  Klinik deneyim ve gözlemler sonucu baş ağrılarının tedavisinde Refleks terapiyi kullanıldığını belirten Dr. Fzt. Gamze Şenbursa, ‘başağrısı deyip geçmeyin’ diyerek erken teşhisin önemine işaret etti.
  Migren şiddeti, sıklığı, lokalizasyonu ve devam etme süresi çok değişken olan, periyodik aralıklarla gelen, genellikle başın bir tarafına lokalize, nöbetlerde sıklıkla, iştahsızlık, bulantı, kusma, ışık hassasiyeti, gürültüden rahatsız olma gibi nörolojik ve otonomik bozuklukların eşlik ettiği zonklayıcı özellikte bir baş ağrısı tipidir.

  MİGRENİ TETİKLEYEN YİYECEKLER

  Mevsimler,stres, yükseklik, uykusuzluk, öğün atlama, soğuk gıdalar, depresyon, anksiyete, stres sonrası gevşeme, dıştan gelen duyusal uyarılar ( ışık, ses, keskin koku), başa gelen ani travma, menstrüasyon, hormon tedavisi, bazı yiyecek ve içecekler (çikolata, eski peynirler, yağlı yiyecekler, portakal, domates, çiğ soğan, salam, sosis, fındık, alkollü içecekler), egzersiz, aşırı kafein alımı migreni tetikleyen faktörlerden bazılarıdır.
   

 2. böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde kulanılan teknolojik gelişmeler

  çok teşekür ederim bana yardımcı oldugunuz için