İlgi Zamiri Olan Ki ile ilgili Cümleler

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Ceren tarafından 15 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  İlgi Zamiri Olan Ki ile ilgili Cümleler


  Türkçe'de "ki"nin yazılışı genellikle karıştırılır, cümle içinde geçen "ki" ayrı mı yazılacak yoksa birleşik mi yazılacak bir türlü ayırd edilemez. "ki"nin yazımı ile ilgili kurallar şöyledir: Türkçede üç farklı “ki” vardır: Sıfat yapan “–ki”, ilgi zamiri “–ki” ve bağlaç olan “ki”.
  Bunlardan ikisi ektir, biri ise sözcüktür. Ek olan “-ki”ler, sıfat yapan “-ki” eki ile ilgi zamiri olan “-ki” ekidir. Bunların her ikisi de kendinden önce gelen sözcüğe bitişik yazılır.

  Sözcük olan “ki” ise, bağlaç olan “ki”dir. Bağlaç olan “ki” kendinden önce gelen sözcükten ayrı yazılır.

  a) Bağlaç Olan “ki”nin Yazımı * “ki” bağlacı, anlamca birbirine yakın cümlelerin arasına girerek cümleler arasında çeşitli anlam ilgileri kurar. Bağlaç olan “ki” bir sözcüktür.
  Bu nedenle kendinden önce gelen sözcükten ayrı yazılır. * Bağlaç olan “ki”, çoğunlukla iki cümle arasında yer alır ve cümleler arasında anlam ilgileri kurar.

  İlaçlarını düzenli iç ki, çabuk iyileşesin.
  Öyle bir havada gel ki, vazgeçmek mümkün olmasın.

  Hoşuna gitmiş ki, hiç sesi çıkmıyor. * Bağlaç olan “ki”, kullanıldığı cümlelerde bazen “kuşku, endişe, şüphe, şaşma, beğenme, pekiştirme” anlamları katar. Öyle sinirli ki burnundan soluyor. Tam dışarı çıktım ki yağmur başladı. Soğuk ki ne soğuk, buza kesiyor insan. Okunacak öyle güzel kitaplar var ki…

  Üzerindeki sana çok yakışmış.

  Cebimdeki düştü.

  Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli-

  Yağmur yağmadı ki mantarlar ortaya çıksın.

  bu yılki sınav, yarınki maç, dünkü film, bugünkü aklım...

  masadaki kitaplar, duvardaki saat, evdeki hesap...