İlkokul 2.Sınıf Atatürkün Hayatı Özet

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.


 1. 2.Sınıf Atatürkün Hayatı

  Kısaca Atatürk'ün hayatı


  Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik'te dünyaya geldi. Babasının ismi Ali Rıza Efendi, annesinin ismi Zübeyde Hanım’dır. Mustafa Kemal ilköğrenimini Selanik'te gördü. Orta öğreniminin bir kısmını da askeri öğrenci olarak Selanik'te yaptı. Manastır Askerî Lisesi’ni bitirdi. 1902 senesinde Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu. Orduda çeşitli görevler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu.

  Özellikle matematik derslerinde oldukça başarılı olan Mustafa Kemal tatillerinde Fransızcasını ilerletiyordu. Okul sıralarında yakın arkadaşları Ömer Naci ve Ali Fethi'yle beraber, Namık Kemal, Tevfik Fikret gibi şairler üzerine tartışmalar yapıyordu. Düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteren Mustafa Kemal edebiyatla da ilgileniyordu.

  I. Dünya Savaşı sırasında, Çanakkale Muharebelerinde, Tümen Komutanı olarak görev yaptı. 1916'dan itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başında Mustafa Kemal bulunuyordu. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı.

  Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Antlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı Vahdettin Han tarafından Anadolu’ya gönderildi. 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak Türk millî mücadelesini başlattı. Amasya Genelgesi, Sivas ve Erzurum Kongrelerini topladı. Askerî görevlerinden istifa ederek 23 Nisan 1920′de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni topladı. Meclis Başkanı seçildi.5 Ağustos 1921′de Başkomutanlık görevini üstlenerek Anadolu’nun Yunan işgalinden kurtarılması için mücadeleye devam etti. Sakarya Meydan Savaşı’nı kazandı. 19 Eylül 1921′de Meclis tarafından kendisine Mareşal ve geleneksel Gazi ünvanı verildi.
  1 Eylül 1922’de ünlü emrini verdi: “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” Bu emirle başlayan ileri harekât sonucunda Yunanlılar İzmir’den denize döküldü.

  29 Ekim 1923’te yeni Türk Devleti’nin yönetim biçiminin cumhuriyet olması kabul edildi ve ilk cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal seçildi.

  Mustafa Kemal, 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etti. Mezarı Ankara’da, Anıtkabir’dedir.
   
  Son düzenleme: 12 Ocak 2013


 2. Cevap: İlkokul 2.Sınıf Atatürkün Hayatı Özet

  Bunu nasıl yazsın 2.sınıflar la:):)
   


 3. Cevap: İlkokul 2.Sınıf Atatürkün Hayatı Özet

  uzun biraz
    4. çokkk uzun
  :oops::oops::(:(
   


 5. teşekkür ederim
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Kasım 2014


 6. Çok güzel